Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Turbiny i kolektory

17 grudnia 2003

W przyszłym roku powinna rozpocząć się realizacja ekologicznego programu dla schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, które jest najwyżej położone w Tatrach. Chcemy zmniejszyć uciążliwość dla środowiska tego obiektu położonego w szczególnie chronionym rejonie – powiedziała wczoraj Bożena Nowak, pełnomocnik spółki "Karpaty" Schroniska i Hotele PTTK.

Tatrzańskie schroniska bardzo różnie prezentują się pod względem ekologicznym. Dalekie od standardów jest na przykład schronisko w Dolinie Pięciu Stawów.

Jeżeli uda nam się pozyskać pieniądze z Ekofunduszu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wprowadzimy w życie program zmniejszenia uciążliwości dla tatrzańskiej przyrody – mówi pełnomocnik "Karpat" Bożena Nowak. – Chodzi o wprowadzenie wodnej turbiny, oczyszczalni ścieków, kolektorów słonecznych. Zniknąłby stamtąd zupełnie węgiel.

Początek realizacji tego projektu planowany jest na przyszły rok, o ile oczywiście uda się uzyskać pozwolenie na budowę i pieniądze. Na razie "Karpaty" wystąpiły do zakopiańskiego Urzędu Miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, co jest wstępnym etapem każdej inwestycji.

Co z innymi schroniskami? Jak mówią przedstawiciele spółki, w ostatnich latach przeprowadzono kilka znaczących remontów. Następnym etapem ma być doprowadzenie elektryczności do schroniska na Hali Gąsienicowej. Miałaby ona popłynąć z położonej w odległości kilometra dolnej stacji kolejki linowej w Kotle Gąsienicowym, w tej chwili jest ono zasilane agregatem prądotwórczym.

Wszczęto także postępowanie administracyjne w celu ustalenia lokalizacji rurociągu gazowego z Kuźnic do schroniska na Kalatówkach. Okazuje się, że inwestycja ta znajduje się na bardzo wstępnym etapie i na razie leży bardziej w sferze intencji. W schronisku na Kalatówkach przeprowadzono zresztą niedawno dosyć gruntowny remont.


POWIĄZANE

Dnia 16 listopada minister rolnictwa Słowacji na spotkaniu Rady ds. Rolnictwa oś...

Ponad 11 mln ha, czyli 6,2 proc. całej użytkowanej w UE ziemi rolnej, jest upraw...

Jako organizacja zrzeszająca osoby i firmy tworzące certyfikowaną ekologiczną ży...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę