aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czas na dobre rozwiązania legislacyjne

23 grudnia 2015

Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej dobre rozwiązania legislacyjne są kluczowe dla dalszego rozwoju zielonej energii w Polsce, jak i dla spełnienia dyrektyw UE dotyczących ograniczenia emisji CO2.
Po długich konsultacjach społecznych i zgłoszeniu ponad 1300 stron uwag przez blisko 100 różnych organizacji, środowisko związane z Odnawialnymi Źródłami Energii  liczy, że nowe propozycje będą sprzyjać inwestycjom w zieloną energię.

Jak podkreśla PSEW prace nad ustawą o OZE od początku budzą wiele emocji ze względu na skalę zmian, jakie przewidziano w jej pierwotnym projekcie zaprezentowanym 22 grudnia 2011 r. Zakładał on istotne utrudnienia dla technologii wytwarzania zielonej energii, co w konsekwencji mogłoby się przyczynić do załamania rozwoju przyjaznej środowisku energetyki w Polsce. Dlatego też w trakcie konsultacji społecznych zostało zgłoszonych bardzo dużo zastrzeżeń do zaprezentowanych zapisów. Przedstawione rozwiązania szczególnie mocno uderzały w rozwijającą się technologię pozyskiwania energii z wiatru. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) w trakcie konsultacji zwróciło uwagę na nieścisłość
oraz nieczytelność niektórych zapisów w ustawie, które są kluczowe dla utrzymania aktualnego tempa rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

Polska nie ma szans na pozyskanie 15% energii z OZE do 2020 r. bez udziału energetyki wiatrowej. W kolejnych latach powinno powstawać w naszym kraju minimum 400 – 500 MW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych rocznie.
Dziś przez brak dobrych rozwiązań legislacyjnych i obniżenie poziomu wsparcia proponowanego w pierwszej wersji ustawy o OZE nie byłoby szans na tak znaczący rozwój tej technologii – mówi Krzysztof Prasałek, prezes PSEW .

Nowy projekt szczególnie ograniczał poziom wsparcia dla farm wiatrowych i zakładał jego zmianę co 3 lata. Dodatkowo zwalniał sprzedawców i dystrybutorów prądu
z obowiązku zakupu energii z OZE. Zaskoczeniem był też brak zachowania jakiegokolwiek okresu przejściowego na wprowadzenie zmian. Wejście w życie tylko tych zmian, bez okresu przejściowego spowodowałoby, że inwestycje w energetykę wiatrową okazałyby się zupełnie nieprzewidywalne. Żaden inwestor nie mógłby określić przyszłej rentowności projektu. Zagrożone byłyby zarówno nowe projekty
jak i te będące w fazie realizacji. Stałoby się tak ponieważ żadna instytucja finansowa nie zapewniłaby środków na projekt, którego efektywności biznesowej nie dałoby się oszacować.

Jak zaznacza PSEW w  wyniku niepewności co do ostatecznego kształtu prawa, już dziś w Polsce daje się zauważyć duży spadek realizacji projektów farm wiatrowych (w 2011 r. zainstalowano mniej mocy produkcyjnych z wiatru niż w 2010 r.). Zmniejszenie bądź załamanie się energetyki wiatrowej może doprowadzić do braku możliwości spełnienia przez Polskę wymogów dotyczących ograniczenia emisji CO2.
Obi oba


POWIĄZANE

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...

Nastąpił przełom w reformie unijnego systemu azylowego i migracyjnego w Radzie i...

Akceptacja ustawy ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadcze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę