Rolnik, który zalega z płaceniem składek, i tak otrzyma emeryturę

23 grudnia 2015
Z wnioskiem o przyznanie emerytury z KRUS może wystąpić rolnik, który nawet kilka lat nie płacił składek - podaje Dziennik Gazeta Prawna. Organ rentowy w takiej sytuacji nie uwzględni okresu, za który zalega z płatnościami, ale prawo do świadczenia przyzna, o ile spełnione są inne warunki.

W listopadzie 2006 r. ubezpieczony złożył wniosek o przyznanie emerytury rolniczej. KRUS przyznał mu to świadczenie, a do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu zaliczono wnioskodawcy okres pracy w gospodarstwie. Łączny okres zatrudnienia wyniósł blisko 43 lata. Ze względu na zaległości składek na ubezpieczenie społeczne rolników do stażu nie zaliczono mu okresu pracy w gospodarstwie rolnym od stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2006 r.

Ubezpieczony od decyzji KRUS odwołał się do sądu I instancji. Argumentował, że okres składkowy powinien wynosić 44 lata, a wysokość procentowa emerytury podstawowej 70 proc, a nie 61 proc. Ponadto domagał się zaliczenia do okresów składkowych okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po 16. roku życia. Ubezpieczony domagał się również bardziej korzystnego przeliczenia czasu służby wojskowej. Według niego organ rentowy pominął także rok zatrudnienia w Przedsiębiorstwie Wyrobów Galanteryjnych, gdzie zainteresowany podjął pracę po powrocie z wojska.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 10 stycznia 2012 r., sygn. akt I UK 176/11.

Zobacz e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej, z którego pochodzi artykuł.POWIĄZANE

Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez koniecz...

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mógł umorzyć bez...

Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia bez konieczn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę