aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ANR na rzecz kościołów

30 października 2008
Agencja Nieruchomości Rolnych, zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1700) została upoważniona do reprezentowania Skarbu Państwa w sprawach wynikających z postępowania regulacyjnego określonego w ustawach o stosunku Państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Postępowanie regulacyjne przeprowadza:
1) Komisja Majątkowa na wniosek kościelnych osób prawnych Kościoła Katolickiego,
2) Komisja Regulacyjna na wniosek kościelnych osób prawnych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Zielonoświątkowego,
3) Międzykościelna Komisja Regulacyjna na wniosek kościelnych osób prawnych Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Uczestnikami postępowania regulacyjnego oprócz wnioskodawcy są wszystkie zainteresowane jednostki państwowe i kościelne, a przede wszystkim te, w których władaniu znajdują się utracone nieruchomości, w tym również Agencja.

Uczestnictwo Agencji w postępowaniach regulacyjnych polegać może na :
1. Przywróceniu nieruchomości rolnych i nierolnych na rzecz kościelnych osób prawnych, jeśli upaństwowione nieruchomości znajdują się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.
2. Wydzieleniu z Zasobu odpowiednich nieruchomości zamiennych – w przypadku braku możliwości przywrócenia utraconej nieruchomości rolnej znajdującej się w Zasobie oraz w razie jednoznacznego stwierdzenia braku możliwości zrealizowania uprawnień kościelnych osób prawnych z mienia innych jednostek niż Agencja, które władają upaństwowionymi nieruchomościami rolnymi.

Uczestnicy postępowania mogą zawrzeć ugodę przed zespołem orzekającym, a jeśli ugoda nie zostanie zawarta, zespół orzekający wydaje orzeczenie. Ugody i orzeczenia mają moc sądowych tytułów egzekucyjnych i stanowią podstawę do dokonania wpisów w księgach wieczystych i w ewidencji gruntów. Od orzeczeń składu orzekającego Komisji nie przysługuje odwołanie, a Agencja ma je wykonać w terminie wskazanym w orzeczeniu.

W przypadku braku możliwości przywrócenia własności nieruchomości lub jej części oraz przyznania nieruchomości zamiennej, kościelnej osobie prawnej przysługuje odszkodowanie. Obowiązek zapłaty odszkodowania w imieniu Skarbu Państwa ciąży na Ministrze Finansów lub właściwym wojewodzie, stosownie do przepisów regulujących sprawy majątkowe poszczególnych kościołów.

Jednocześnie w myśl wyżej cytowanych tzw. ustaw kościelnych, osobom prawnym poszczególnych kościołów, wojewoda lub inny organ (w tym Agencja) wykonujący w imieniu Skarbu Państwa prawa wynikające z własności nieruchomości albo organy gmin w zakresie swoich właściwości - mogą przekazywać nieodpłatnie, na ich wniosek, nieruchomości rolne na utworzenie lub powiększenie gospodarstw rolnych, a także na cele sprawowania kultu religijnego lub działalności w zakresie charytatywno-opiekuńczym, oświatowo-wychowawczym, itp.
Stosownie do art. 70ª ustawy z dnia 17 maja 1989 r., osobom prawnym Kościoła Katolickiego, które po dniu 8 maja 1945 r. podjęły działalność na Ziemiach Zachodnich i Północnych mogą być, na ich wniosek, przekazane nieodpłatnie na własność grunty znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jeżeli grunty te znajdują się w zarządzie lub użytkowaniu, przekazanie ich na własność może nastąpić wyłącznie za zgodą zarządcy lub użytkownika.
Wielkość przekazanej nieruchomości rolnej, wraz z gruntami rolnymi będącymi już własnością wnioskodawcy, nie może przekraczać dla poszczególnych parafii, diecezji, seminariów, zgromadzeń zakonnych, norm obszarowych określonych w ust. 2 art. 70ª powołanej wyżej ustawy. Przekazanie na własność nieruchomości wchodzących w skład Zasobu, następuje w drodze decyzji wojewody właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, wydanej za zgodą Prezesa Agencji, reprezentowanego w tym zakresie przez dyrektora właściwego oddziału terenowego (filii) Agencji.
Natomiast Kościoły: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Ewangelicko – Augsburski, Ewangelicko - Reformowany, Ewangelicko - Metodystyczny, Baptystów, Adwentystów Dnia Siódmego, Polskokatolicki i Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej i ich osoby prawne mogą występować z wnioskami, do wojewodów lub innych organów wykonujących w imieniu Skarbu Państwa prawa wynikające z własności nieruchomości albo do organów jednostek samorządu terytorialnego w zakresie swoich właściwości, o nieodpłatne przekazanie na ich rzecz własności nieruchomości lub ich części:
1) jeśli są one niezbędne do sprawowania kultu religijnego lub działalności kościelnych osób prawnych w zakresie charytatywno – opiekuńczym lub oświatowo – wychowawczym,
2) w celu utworzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego parafii, zboru, a w przypadku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, (kościelnym osobom prawnym prowadzącym działalność oświatowo-wychowawczą, opiekuńczo-wychowawczą lub charytatywno-opiekuńczą), działających na Ziemiach zachodnich i Północnych, o powierzchni do 15 ha użytków rolnych łącznie dla jednej parafii – zboru.
Powyższe kościoły i ich osoby prawne mogą występować do oddziałów terenowych (filii) Agencji o nieodpłatne przekazanie na ten cel nieruchomości Zasobu.
Mając za podstawę wyżej przytoczone przepisy prawne Agencja Nieruchomości Rolnych w okresie od 1992 r. do końca I półrocza 2008 r. przekazała nieodpłatnie kościołom i związkom wyznaniowym nieruchomości o łącznej powierzchni 81 887 ha, z czego 91 % tj. 74 590 ha na rzecz Kościoła Katolickiego.
Według szacunkowych danych na 31.12.2007 r. w Komisji Majątkowej pozostało do rozpatrzenia ok. 310 wniosków (obecnie ok. 270) kościelnych osób prawnych Kościoła Katolickiego, z czego w ponad 120 postępowaniach uczestniczy Agencja.

Lista ustaw regulujących sprawy majątkowe kościelnych osób prawnych znajduje się w poniższym załączniku
ustawy.pdf



POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę