aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gospodarowanie ziemią rolniczą - konferencja naukowa

28 maja 2007
W czwartek, 24 maja br. w siedzibie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB w Warszawie, odbyła się konferencja naukowa, pt. „Gospodarowanie ziemią rolniczą”. Współorganizatorem konferencji, w której wzięło udział kilkudziesięciu specjalistów z dziedziny rynku rolnego i rolnictwa była Agencja Nieruchomości Rolnych.

Oceniając aktywność Agencji w kształtowaniu ustroju rolnego w Polsce, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Wacław Szarliński zwrócił uwagę na konieczność zmian przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które w większym stopniu umożliwiałyby ingerencję Agencji na rynku ziemi. „Ułatwianie dostępu do ziemi rolnikom indywidualnym jest szczególnie istotne obecnie, kiedy ziemia rolna staje się dobrem rzadkim, drogim i pożądanym. Tym bardziej, że obecna rola Agencji wykracza poza sferę polityki agrarnej i strukturalnej. Z mienia będącego w dyspozycji Agencji regulowane są również zobowiązania skarbu państwa” (tekst wystąpienia opublikowany w „Nowym Życiu Gospodarczym” - w załączeniu).
Z kolei prof. Andrzej Kowalski, Dyrektor IERiGŻ-PIB w swojej prezentacji skoncentrował się na racjonalnej gospodarce ziemią z jednoczesnym kształtowaniem przemian strukturalnych na wsi, prowadzących do efektywnego wzrostu produkcji rolnej. Jako główne przeszkody w realizacji tego zadania wskazał na ograniczone i ciągle zmniejszające się zasoby ziemi rolniczej, a także degradację środowiska.
Żywe reakcje wśród uczestników konferencji wzbudziło wystąpienie prof. Pawła Czechowskiego, który dokonał m.in. krótkiej analizy 15-letniej działalności Agencji Nieruchomości Rolnych w zmieniających się uwarunkowaniach prawnych. Jak stwierdził „Dzięki działalności Agencji po raz pierwszy w Polsce pojawił się na wielką skalę rynek dzierżaw, a filozofia gospodarowania ziemią jaką z powodzeniem realizuje Agencja wytrzymała próbę czasu. Obecnie Agencja powinna otrzymać rzeczywiste instrumenty, które pozwolą jej na prowadzenie aktywnej polityki rolnej na rynku ziemi”.
Konferencja w całości była poświęcona problematyce kształtowania ustroju rolnego w Polsce, zmianom na rynku ziemi i w strukturze agrarnej polskiego rolnictwa, a także obrotowi ziemią w krajach UE.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę