OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Ceny - Soja

3 grudnia 2015

Ubiegły rok zakończył się wzrostami, a styczeń tylko ten trend pogłębia. Na giełdach towarowych kolejne rekordy biją notowania soi, rzepaku i olejów jadalnych. 
I niestety zgodnie z przewidywanym przez maklerów czarnym scenariuszem – wszystko wskazuje na to, że na światowym rynku roślin oleistych przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy będzie jeszcze drożej. A to za sprawą niesprzyjającej uprawom pogody oraz coraz większemu zapotrzebowaniu na te surowce.

Na chicagowskiej giełdzie ceny kontraktów terminowych na soję są teraz najwyższe od blisko trzech lat. Za tonę trzeba zapłacić już 1500 złotych. Na rynku towarowym w Holandii nawet ponad 1700 złotych.
SOJA
zł/t
giełda w Chicago
styczeń   1483
marzec   1492
maj   1502
światowe rynki towarowe
Holandia           1729
Argentyna  1578
Głównym powodem są obawy przetwórców o stan tegorocznych zbiorów soi w Argentynie. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku były one szanowane na blisko 52 miliony ton. Susza która dotknęła ten kraj, zredukowała prognozy do czterdziestu kilku milionów ton.

PRODUKCJA SOI W AMERYCE PŁD.
prognoza 2011  w mln ton
Brazylia  67
Argentyna  42 - 48
Paragwaj  7
ogółem   125
Dodatkowym impulsem dla rynku są sygnały o zwiększeniu importu soi przez Chiny, które w ubiegłym roku i tak już stały się jednym z największych jej odbiorców. W ślad za soją podąża rzepak. Tylko od początku stycznia na giełdzie w Paryżu zdrożał on o blisko 7 procent. Tona z odbiorem w styczniu kosztuje teraz prawie 2 tysiące złotych.

RZEPAK   zł/t
giełda w Paryżu
luty   1985
maj   1926
sierpień   1757
światowe rynki towarowe
Niemcy   2031
Wlk. Brytania  2079
Francja   2022
Jeszcze drożej jest teraz na rynkach towarowych. Obawy o przezimowanie rzepaku i mniejsze zasiewy tylko napędzają spiralę wzrostów. Rekordy biją też notowania olejów – i to nie tylko sojowego czy rzepakowego. Szacuje się, że popyt na olej palmowy może zredukować jego światowe zapasy do najniższych od kilku lat. Nienajlepsze informacje płyną z rynku oliwek – w Hiszpanii zbiór będzie mniejszy o 17 procent, w Tunezji o prawie ź. A to oznacza, że zdrożeje też oliwa.


POWIĄZANE

Jak podaje APK-Inform, ceny kukurydzy paszowej nadal aktywnie rosną na Ukrainie ...

Czy może być taniej? Na rynku międzynarodowym emocje nieco stygną, a ropa nie ta...

Kierowcy zaczynają w końcu odczuwać skutki przeceny, z jaką na początku kwietnia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę