Infinito

Firmy szukają ziarna na eksport

20 września 2011
Izba Zbożowo-Paszowa w cotygodniowej analizie podaje, że podobnie jak w poprzednim tygodniu, utrzymujący się wysoki kurs euro i poprawa opłacalności eksportu ziarna powoduje, iż firmy handlowe szukają ziarna z przeznaczeniem na eksport. W odniesieniu do importu, obecnie realizowany jest spory import rzepaku z Wlk. Brytanii, Litwy, a także z Ukrainy w ramach wcześniej zawartych kontraktów.

Na południu kraju pojawiają się pierwsze oferty sprzedaży wczesnych odmian kukurydzy z tegorocznych zbiorów. Wytwórnie pasz zlokalizowane na południu kraju wstępnie oferują ceny za suchą kukurydzę na poziomie 720-750 PLN/t, a w centrum 750-780 PLN/t (ceny z dostawą).
Ceny oferowane przez przetwórców za kukurydzę mokrą (30% wilgotności) na południu kraju to 490-500 PLN/t z dostawą.
 
W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale od 670 PLN/t do 760 PLN/t. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, najniższe ceny pszenicy notuje się na wschodzie i południowym wschodzie kraju, a najwyższe na zachodzie i północy. W związku z mocnym euro, pojawiły się oferty zakupu konkurencyjnej cenowo pszenicy paszowej ze Słowacji. Ceny pszenżyta paszowego kształtują się na poziomie 680-710 PLN/t, ale rynkowa podaż tego zboża jest mała. Bardzo mało  jest ofert sprzedaży żyta paszowego, którego ceny utrzymują się na bardzo wysokim poziomie 680-720 PLN/t. Dlatego też wytwórnie nie są zainteresowane zakupem tego zboża w powyższych cenach. Ceny jęczmienia paszowego to poziom 680-720 PLN/t .W stosunku do poprzedniego tygodnia, notuje się więcej ofert sprzedaży tego zboża.
W związku ze zbliżającymi się zbiorami kukurydzy, cały czas słabną ceny kukurydzy ze zbiorów 2010, które obecnie kształtują się w przedziale 900-980 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
W dalszym ciągu stabilnie zachowują się ceny pszenicy konsumpcyjnej. Uszczuplona krajowa podaż tego zboża w niewielkim zakresie uzupełniana jest ziarnem z importu (z Litwy i południowej Europy). Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) kształtują się w przedziale od 820 PLN/t do 900 PLN/t. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach i obecnie kształtują się w przedziale 850-920 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).


POWIĄZANE

Komisja  Europejska prognozuje, że w sezonie 2016/17 (październik/wrzesień) prod...

W ostatnim przetargu egipski, rządowy importer GASC dokonał zakupu 180 tys. ton ...

Firma analityczna Strategie Grains w najnowszej lipcowej prognozie zmniejszyła p...


Komentarze

...W lipcu pszczeli rój, nie opłaci trudu znój...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę