aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podkarpackie: udany sezon pszczelarzy; nawet 30 kg miodu z ula

12 października 2015
Nawet 30 kg miodu z ula zebrali w tym roku pszczelarze na Podkarpaciu. "To był najlepszy sezon od przynajmniej 15 lat" - powiedział PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.

"Pszczołom i pszczelarzom sprzyjała tegoroczna pogoda. Ominęły nas ulewne deszcze; nektar nie był zmywany z kwiatów. Nie było też silnych wiatrów, które z kolei wysuszają nektar" – podkreślił Dylon.

 
Według niego, "szczególnie dobra była pierwsza połowa roku". "Potem było już nieco gorzej. Długotrwała susza w lecie często wysuszała nektar kwiatów" – dodał.

 
Zaznaczył, że "bardzo dobre były zbiory miodów wiosennych; m.in. z kwiatów wierzby iwy, akacji, klonu, czereśni, wiśni, jabłoni, gruszy, śliwy, mniszka lekarskiego czy rzepaku". "Wyjątkowo dopisały też miody ze spadzi iglastej i spadzi liściastej" – dodał Dylon.

 
Blisko połowa podkarpackich pasiek wytwarza głównie miód spadziowy. Z tego regionu pochodzi ok. 40 proc. miodu ze spadzi drzew iglastych w naszym kraju. Jest on nawet trzykrotnie droższy od innych miodów; należy do produktów eksportowych. Jest produkowany głównie w pasiekach w lasach Bieszczadów, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego.

 
Spadź najczęściej pojawia się na jodłach, a jej drzewostany w południowo-wschodniej Polsce należą do najcenniejszych w kraju. Średnia zasobność podkarpackich jedlin wynosi 363 m sześc. na hektar, a średnia krajowa sięga 254 m sześc. Średni wiek jodeł w lasach krośnieńskiej RDLP wynosi 84 lata; przeciętny wiek tych drzew w Polsce to 62 lata.

 
Wytwarzana m.in. przez mszyce spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje na igłach i gałęziach głównie jodły, a także świerka i modrzewia. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

 
Na Podkarpaciu prawie cztery tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo-wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada 6 rodzin pszczelich; przeciętna krajowa wynosi 3,5 rodziny.

POWIĄZANE

Ruszyła właśnie majówkowa promocja na stacjach paliw ORLEN, w ramach której nowi...

Z najnowszego rynkowego raportu wynika, że art. spożywcze na grilla rdr. zdrożał...

W prognozach cen paliw na okres majówkowych wyjazdów nie spodziewamy się wyraźny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę