Advertisement

1,4 mld złotych w funduszach inwestycyjnych

28 kwietnia 2005

W marcu Polacy chętnie inwestowali w jednostki funduszy inwestycyjnych. Przewaga nowych wpłat nad umorzeniami wyniosła 1,4 mld zł. To dwa razy tyle co przed miesiącem i drugi wynik od lipca 2003 - wynika z opublikowanych w środę szacunków firmy Analizy Online.

Z materiałów firmy wynika, że łącznie w pierwszym kwartale 2005 r. klienci "przynieśli" do krajowych funduszy inwestycyjnych ponad 2,3 mld zł. W tym samym czasie o 5,2 mld (o 2,6 proc.) wzrosła wartość złotowych i walutowych depozytów bankowych, a nadwyżka sprzedaży nowych obligacji detalicznych nad papierami poprzednich emisji wykupionymi przez Skarb Państwa w pierwszym kwartale wyniosła 760 mln zł.

Łącznie daje to ponad 8 mld zł oszczędności (nowych lub przesuwanych z innych form - głównie z giełdy i obligacji hurtowych), dla których w pierwszym kwartale Polacy szukali możliwości inwestycyjnych –  czytamy w komunikacie.

Fundusze inwestycyjne zagospodarowały ponad 1/4 tej kwoty, co należy uznać za bardzo dobry rezultat, uważają analitycy.

Według nich, po raz kolejny najwięcej środków trafiło do funduszy inwestujących w krajowe papiery dłużne, które otrzymały 770 mln zł. To poziom notowany po raz ostatni w maju i czerwcu 2003 r., a więc w okresie bezpośrednio poprzedzającym gremialny odwrót inwestorów od funduszy tej grupy.

Nowych inwestorów przyciągały również dobre wyniki funduszy inwestujących w akcje spółek i papiery dłużne naszego regionu.

Ujemne saldo wystąpiło w marcu w przypadku dwóch grup funduszy - akcyjnych i realizujących mieszaną politykę inwestycyjną. O ile w przypadku tej drugiej grupy przewaga podaży miała charakter symboliczny (minus 25 mln zł), o tyle w funduszach akcyjnych wartość wycofanych środków stanowiła 6,2 proc. ich aktywów netto z końca lutego.

Podobnie jak przed miesiącem, jako jedyną przyczynę takiego stanu rzeczy można wymienić słabe perspektywy, jakie rysują specjaliści dla rodzimego rynku akcji w horyzoncie najbliższych 9- 12 miesięcy. Znaczna zmienność cen bez perspektywy wyraźnych zysków to wystarczające powody, dla których część inwestorów postanawia poszukać dla swoich oszczędności innego, bardziej bezpiecznego miejsca –  uważają eksperci z Analizy Online.

Według szacunków firmy, w marcu dwa towarzystwa funduszy inwestycyjnych zanotowały odpływ środków ze swoich funduszy. Najkorzystniejsze saldo wpłat i umorzeń wystąpiło ponownie w przypadku Pioneer Pekao TFI. W marcu było to powyżej 500 mln zł, a sprzedaż netto funduszy tego TFI w pierwszym kwartale 2005 roku przekroczyła 1,4 mld zł.

Spółka Analizy Online zajmuje się monitoringiem rynku polskich i zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz analizą rynku polskich papierów dłużnych.


POWIĄZANE

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

ARiMR wypłaciła do 25 kwietnia 2017 r. 13,09 mld zł w ramach płatności bezpośred...

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę