Bayer_komplet_6_09_16

20 tys. wniosków o euroNIP

16 kwietnia 2004

Co ósmy płatnik podatku VAT w woj. śląskim wystąpi prawdopodobnie o tzw. unijny NIP, umożliwiający handel z krajami Unii Europejskiej i uniknięcie podwójnego opodatkowania - szacuje Izba Skarbowa w Katowicach.

"Spodziewamy się, że na ok. 170 tys. podatników VAT w woj. śląskim zgłoszenia rejestracyjne w tym zakresie złoży ok. 10-20 tys. podatników" - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Barbara Nowakowska z katowickiej Izby Skarbowej. Szacunki Izby wynikają z obserwacji dotychczasowych kontaktów śląskich firm z podmiotami z krajów Unii. Eksporterzy korzystają ze zwrotu VAT-u, więc fiskus ma przegląd firm już kooperujących z UE.

Izba Skarbowa zapewnia, że oczekiwanie na rejestrację (podatnik otrzymuje ten sam numer, co dotychczas wzbogacony o kod pl.) nie potrwa dłużej niż 7-9 dni, z czego 2-4 dni to weryfikacja wniosku w centralnym rejestrze. M.in. w związku z koniecznością sprawnej obsługi podatników ubiegających się o unijny NIP, śląskie urzędy skarbowe będą pracować także w dwie najbliższe soboty.

W I Urzędzie Skarbowym w Katowicach złożono dotychczas 124 wnioski o nadanie unijnego NIP. W Urzędzie Skarbowym w Bielsku- Białej już ok. 350. Naczelnik tego urzędu Dariusz Piecuch szacuje, że łącznie urząd przyjmie do 1,5 tys. takich wniosków.

Do 1 maja br. podatnicy VAT powinni mieć unijny NIP, by uniknąć podwójnego opodatkowania. Od wtorku urzędy skarbowe rejestrują podatników VAT, chcących uczestniczyć w handlu wewnątrz UE. Zgłoszenia podatników o rejestrację są przyjmowane od 6 kwietnia. Dzięki unijnemu NIP-owi podatnik rozliczy podatek w deklaracji VAT według stawki obowiązującej w kraju, do którego towary zostaną przywiezione.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele katowickiej Izby Skarbowej przypomnieli też podatnikom o zmianie ustawy o podatku VAT. Zgodnie z nowym prawem, użytkownicy samochodów będących w dzierżawie lub leasingu, do 14 maja muszą zarejestrować stosowne umowy leasingowe w urzędach skarbowych. Jeżeli tego nie zrobią, będą musieli kontynuować leasing na nowych, mniej korzystnych dla podatników zasadach.


POWIĄZANE

Sejm znowelizował w czwartek wieczorem tegoroczny budżet przesuwając na ten rok ...

We wrześniu przeciętne zatrudnienie w firmach zwiększyło się o 3,2 proc., a więc...

Od 17 października 2016 do 30 listopada 2016 r. wypłacane są zaliczki na poczet ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę