Advertisement

Auta na gaz mniej opłcalne

3 listopada 2004

Najpierw ludzi zachęcano. Gaz do napędu pojazdów jest paliwem ekologicznym - słyszeliśmy. - Nie należy się przy tym obawiać, że w razie wypadku wylecimy w powietrze. Możemy natomiast sporo zaoszczędzić, bo jest to paliwo tańsze. Trzeba co prawda wyłożyć kilka tysięcy złotych na zamontowanie specjalnej instalacji, ale inwestycja szybko się zwróci.

I ludzie uwierzyli. Skroplony gaz (LPG), który dotąd był używany w Polsce tylko w gospodarstwach domowych, trafił pod maski samochodów. Od roku 2000 jego zużycie wzrosło o 100 proc. Po polskich drogach jeździ obecnie ponad 1 mln samochodów o tym napędzie. Inspekcja Handlowa zwraca przy tym uwagę, że większość używanych aut, sprowadzanych z Zachodu, jest wyposażana w instalację gazową. Może więc już w roku następnym będzie 2,5 mln aut napędzanych LPG. Czy na pewno? -stawia pytanie dziennik.

Taksówkarze, właściciele małych firm czy prywatni użytkownicy samochodów zauważają, że różnica między ceną paliwa płynnego, a gazu systematycznie maleje. Może się więc zdarzyć, że na zwrot z inwestycji przyjdzie czekać wiele lat i całe przedsięwzięcie staje się nieopłacalne.

W czwartek zwrócili na to uwagę publicznie przedstawiciele Forum Młodych Ludowców, którzy zorganizowali manifestację przed Ministerstwem Finansów. W tym resorcie widzą bowiem jedną z przyczyn wzrostu cen LPG.

Manifestanci skierowali do ministra finansów petycję, w której zwracają uwagę, że 1 maja nastąpił prawie 40-proc. wzrost akcyzy, a gaz podrożał w ciągu pół roku o 30 proc. i wkrótce więcej się będzie za niego płacić niż w Europie Zachodniej. W Polsce kumulują się bowiem 2 czynniki napędzające wzrost cen gazu - wyższe koszty zakupu tego paliwa na światowych giełdach i rosnąca akcyza. Na dodatek rząd chce ją zwiększyć ponownie od 1 stycznia 2005 r.


POWIĄZANE

Europosłowie wezwali we wtorek państwa członkowskie, żeby do 2030 r. zmniejszyły...

Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument „Wspólna polityka rolna po 2020 roku ...

Świat może wkrótce doświadczyć "poważnego aktu cybersabotażu", który wywołałby "...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę