Advertisement

Będzie ustawa o zwrocie różnicy VAT

2 kwietnia 2004

Rząd przygotowuje projekt ustawy przewidujący zrekompensowanie wzrostu VAT na materiały budowlane po 1 maja br. osobom budującym systemem gospodarczym – powiedziała wczoraj w Sejmie Elżbieta Mucha, wiceminister finansów.

Chodzi o kompensaty dla tych osób, które będą kupowały materiały budowlane, żeby remontować, modernizować lub budować mieszkania systemem gospodarczym, czyli głównie własnymi siłami, bez korzystania z usług firm wykonawczych.

Nowa ustawa o VAT, która wejdzie w życie z początkiem maja br., nałożyła na materiały budowlane podstawową 22-procentową stawkę VAT. Obecnie materiały budowlane są objęte stawką 7 proc.

Cytowana przez PAP, wiceminister Elżbieta Mucha odpowiadała w Sejmie na pytanie poselskie, czy rząd jest przygotowany do przedłożenia Sejmowi propozycji uregulowania zwrotu różnicy VAT pomiędzy stawką obecną wynoszącą 7 proc. a przyszłą w wysokości 22 proc. Wiceminister finansów stwierdziła, że najbardziej dotknięte podwyżką VAT na materiały budowlane będą te osoby, które kupują je, by dokonywać remontu czy budowy systemem gospodarczym.

E. Mucha poinformowała, że został przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy, który zakłada rekompensatę podwyżki VAT na materiały budowlane dla takich osób. Projekt ten jest już po uzgodnieniach międzyresortowych.


POWIĄZANE

Województwo opolskie przekaże 2 mln złotych na budowę w Prószkowie, na terenach ...

Europosłowie wezwali we wtorek państwa członkowskie, żeby do 2030 r. zmniejszyły...

Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument „Wspólna polityka rolna po 2020 roku ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę