Instytucje finansowe pod nadzorem

20 stycznia 2005

Zwiększeniu bezpieczeństwa klientów firm ubezpieczeniowych i banków mają służyć przepisy o nadzorze uzupełniającym. W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego.

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za przyjęciem projektu. Krystyna Skowrońska (PO) podkreśliła, że projekt jest bardzo ważny z punktu widzenia konsumentów. W podobnym tonie projekt chwalili także Artur Zawisza (PiS) i Jan Kubik (PSL).

Projekt zakłada, że nadzór uzupełniający miałby być wykonywany przez istniejące już instytucje nadzorujące rynek finansowy. Nadzór ma być ujednolicony i prowadzony wspólnie.

Obecnie każdy typ instytucji finansowych jest kontrolowany oddzielnie. Często zaś jest tak, że firmy łączą się w grupy finansowe, czyli konglomeraty finansowe, i np. w jednej grupie jest towarzystwo ubezpieczeniowe, fundusz inwestycyjny i bank. Nadzór uzupełniający będzie odpowiadał za łączną kontrolę poszczególnych spółek w danej grupie.

Proponowane przepisy przewidują, że raz do roku będzie analizowany m.in. poziom stabilności finansowej firm podlegających kontroli. Projektem ponownie zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.


POWIĄZANE

Aby ograniczyć negatywne skutki zmian klimatu, konieczne jest większe zatrzymywa...

Eksperci uważają, że mimo wzrostu gospodarczego niższego od pierwotnych założeń ...

Do 2020 roku udział OZE w polskim miksie energetycznym na wzrosnąć do 15 proc. –...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę