Bayer_komplet_6_09_16

Instytucje finansowe pod nadzorem

20 stycznia 2005

Zwiększeniu bezpieczeństwa klientów firm ubezpieczeniowych i banków mają służyć przepisy o nadzorze uzupełniającym. W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego.

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za przyjęciem projektu. Krystyna Skowrońska (PO) podkreśliła, że projekt jest bardzo ważny z punktu widzenia konsumentów. W podobnym tonie projekt chwalili także Artur Zawisza (PiS) i Jan Kubik (PSL).

Projekt zakłada, że nadzór uzupełniający miałby być wykonywany przez istniejące już instytucje nadzorujące rynek finansowy. Nadzór ma być ujednolicony i prowadzony wspólnie.

Obecnie każdy typ instytucji finansowych jest kontrolowany oddzielnie. Często zaś jest tak, że firmy łączą się w grupy finansowe, czyli konglomeraty finansowe, i np. w jednej grupie jest towarzystwo ubezpieczeniowe, fundusz inwestycyjny i bank. Nadzór uzupełniający będzie odpowiadał za łączną kontrolę poszczególnych spółek w danej grupie.

Proponowane przepisy przewidują, że raz do roku będzie analizowany m.in. poziom stabilności finansowej firm podlegających kontroli. Projektem ponownie zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.


POWIĄZANE

Na wprowadzeniu umowy o wolnym handlu z Kanadą - CETA - stracą nie tylko rolnicy...

W dniu 20 października 2016 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się ...

Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę