Kłopoty z dopłatami dla rolników

23 marca 2004

"Chcemy już wypełniać wnioski o dopłaty bezpośrednie, bo wkrótce wychodzimy w pole i nie będzie czasu na papierki" - "Dziennik Polski" cytuje swoich czytelników.

"Tymczasem dowiadujemy się, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma w ogóle wzoru formularza, a nawet nie wie, za jakie uprawy otrzymamy pieniądze!" - skarżą się czytelnicy "Dziennika Polskiego".

Główny problem wiąże się z brakiem rozporządzenia ministra rolnictwa, które ma określić wzór formularza, jaki będzie musiał wypełnić każdy rolnik starający się o pieniądze oraz wykaz roślin, których uprawianie będzie podstawą do przyznania dopłat. Najprawdopodobniej będą to te same zboża, rośliny oleiste i pastewne, do których dotacje otrzymują unijni rolnicy, ale przypuszczalnie nie obejdzie się bez modyfikacji.

Nieoficjalnie mówi się, że w tej chwili w resorcie rolnictwa toczy się spór o wprowadzenie na listę m.in. bobiku. Wiadomo natomiast, że 9 marca Rada Ministrów dość niespodziewanie wykreśliła tytoń oraz ziemniaki skrobiowe z przyjętej wstępnie listy roślin objętych płatnościami bezpośrednimi. Teraz właściciele tych upraw powinni starać się w Agencji Rynku Rolnego o dopłaty przeznaczone dla przedsiębiorców.

Jak powiedział "DP" Dariusz Mamiński, rzecznik prasowy resortu rolnictwa, prace nad rozporządzeniem dobiegają końca; coś konkretnego powinno być wiadomo w połowie przyszłego tygodnia. Kiedy jednak formularze i listy upraw objętych dopłatami pojawią się w powiatowych biurach ARiMR? Tego na razie nie wiadomo.


POWIĄZANE

Dotacje z UE na budowę targowisk i inwestycje w poprawę jakości wody będą mogły ...

Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała nieprawidłowości w ponad połowie placówek ...

Prywatny właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę