Anwil_7.04.17

Kredyt na pocieszenie

28 lipca 2003

330 mln zł strat poniosło 22 120 gospodarstw w woj. kujawsko-pomorskim z powodu suszy, nadmiernych opadów i gradobicia. 24 lipca wojewoda wystąpił z wnioskiem do ministra rolnictwa o uruchomienie preferencyjnych kredytów "klęskowych".

Susza, miejscowe gradobicia (w gm. Złotniki Kuj.) i nadmierne opady dotknęły gospodarstwa rolne w 92 gminach Kujaw i Pomorza. 330 mln zł straciło ponad 22 tys. rolników. Gminne komisje skończyły już liczenie strat, a 24 lipca wojewoda wystąpił z formalnym wnioskiem do ministra rolnictwa o uruchomienie preferencyjnych kredytów "klęskowych" (odsetki roczne wynoszą 1,5 proc.). W poniedziałek minister rolnictwa spotka się z przedstawicielami banków, które będą udzielać pożyczek już od przyszłego tygodnia. 

Wcześniej uruchomione zostały linie kredytowe dla rolników z 57 gmin naszego regionu poszkodowanych w wyniku wymarznięć upraw ozimin. 
Banki powinny wykazać maksimum dobrej woli i chęci pomocy – apelował wczoraj wojewoda Romuald Kosieniak do zaproszonych do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dyrektorów banków. 

Oczekiwania rolników są duże – mówi Andrzej Baranowski, dyr. Wydziału Środowiska i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dlatego poza wnioskiem o uruchomienie kredytu "klęskowego" złożyliśmy do odpowiednich instytucji wnioski o pomoc rzeczową, o umorzenie niektórych płatności. Ale teraz jeszcze trudno powiedzieć, czy rolnicy będą mogli skorzystać z innych form wsparcia.

Urzędnicy z Wydziału Środowiska i Rolnictwa szacują, że o preferencyjny kredyt "klęskowy" ubiegać się będzie ponad 18 tys. poszkodowanych gospodarstw.  Rolnicy, którzy ponieśli straty w związku z wymarznięciem upraw, mogą już składać wnioski kredytowe do zaopiniowania przez wojewodę (czeka na nie Wydział Środowiska i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego).


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...

Grupa Azoty PUŁAWY uzyskała tytuł SOLIDNY PRACODAWCA ROKU w ogólnopolskim konkur...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę