MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Kredyty na import z Tajwanu

9 sierpnia 2004

Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. zawarł z Eximbankiem Tajwan umowę dotyczącą wykorzystania otwartej dla BGŻ linii kredytowej na finansowanie kontraktów importowych zawieranych przez firmy polskie z kontrahentami tajwańskimi.

Otwarcie linii kredytowej dla BGŻ umożliwia szerszą współpracę banku z rynkiem tajwańskim, w dziedzinie obsługi obrotu handlowego partnerów z obu krajów. Ciągnienie z linii kredytowej następuje z wykorzystaniem polecenia wypłaty za granicę lub w drodze otwierania przez BGŻ akredytyw, poinformowała Anna Pawelska, dyrektor Biura Relacji Publicznych BGŻ S.A.

O kredyt obrotowy lub inwestycyjny, udzielany w USD i oprocentowany na bazie zmiennej stopy Libor 6M, mogą się ubiegać klienci banku importujący towary z Tajwanu. Finansowanie obejmuje maksymalnie 85 proc. wartości zawartych kontraktów importowych. 15 proc. wartości kontraktów importerzy są zobowiązani wpłacić przed uruchomieniem finansowania ze strony tajwańskiej. Okres kredytowania jest uzależniony od rodzaju importowanego towaru (dobra inwestycyjne lub konsumpcyjne) i wynosi od 6 miesięcy do 5 lat.

Eximbank (The Export-Import Bank of the Republic of China, Taiwan), w 100 proc. bank państwowy, powstał w 1979 r. Jego działalność skupia się na finansowaniu, poprzez otwieranie dla wybranych partnerów zagranicznych linii kredytowych, zakupu towarów i usług tajwańskich. Bank ten aktywnie uczestniczy w rządowych programach wspierających rozwój tajwańskiego eksportu.

Eximbank ma trzy przedstawicielstwa za granicą, w tym jedno w Warszawie. Polskie przedstawicielstwo Eximbanku, w związku z podpisaną umową, zadeklarowało dodatkową pomoc w promocji oferty eksportowej klientów BGŻ, poprzez wyszukiwanie dla nich wiarygodnych partnerów wśród firm tajwańskich oraz przekazywanie im ofert firm polskich.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę