Bayer_komplet_6_09_16

MF nie wyklucza obniżki akcyzy od spirytusu

7 lipca 2003

Ministerstwo Finansów nie wyklucza obniżki stawek akcyzy od wyrobów spirytusowych jeszcze pod koniec tego roku.

Przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej obniżce akcyzy resort będzie brał pod uwagę przede wszystkim wielkość wpływów do budżetu z tytułu tego podatku. Po 5 miesiącach tego roku wpływy z akcyzy od wyrobów spirytusowych wyniosły około 1,62 mld zł wobec 1,73 mld w tym samym okresie ubiegłego roku. 

Kryterium dochodów jest dla nas bardzo istotne przy kształtowaniu dalszych scenariuszy zmian w podatkach. O ile ta tendencja  poprawi się, to niewykluczone, że nie będziemy czekać do 1 stycznia przyszłego roku, ale zaproponujemy kierownictwu Ministerstwa Finansów obniżki stawek już wcześniej – powiedział dyrektor departamentu podatku akcyzowego resortu finansów Edmund Cichowski.

Według dyrektora Cichowskiego, w najbliższych miesiącach należy spodziewać się wzrostu wpływów z akcyzy ze względu na rozpoczynający się sezon urlopowy. Do września powinny być już znane wstępne propozycje Ministerstwa Finansów w sprawie stawek akcyzy spirytusowej. Ostatnio resort obniżył akcyzę o 30 procent w październiku ubiegłego roku. Obecnie wynosi ona 4,4 tys. zł od 100 litrów czystego spirytusu. Resort zdecydował się na ten krok, żeby wesprzeć krajowy przemysł spirytusowy i skuteczniej zwalczać przemyt i nielegalną produkcję alkoholu. 

Jednocześnie dyrektor Cichowski podtrzymał wcześniejsze deklaracje dotyczące obniżki akcyzy na piwo i wino. Jak podkreślił, na razie Ministerstwo Finansów obserwuje rynek. Tu na pewno musimy obniżyć stawki, bo inaczej bylibyśmy niekonkurencyjni, szczególnie w branży piwnej w stosunku do Słowaków i Niemców –  powiedział Edmund Cichowski. MF zamierza w tym tygodniu rozpocząć prace nad opracowaniem wariantów zmian w podatku akcyzowym od alkoholi. Jest w nich miejsce na obniżki ze względu na duże różnice między minimalnymi stawkami w Unii Europejskiej, a obowiązującymi w Polsce. W przypadku spirytusu i piwa najniższa akcyza w UE jest około dwukrotnie mniejsza od polskiej.


POWIĄZANE

Sejm znowelizował w czwartek wieczorem tegoroczny budżet przesuwając na ten rok ...

We wrześniu przeciętne zatrudnienie w firmach zwiększyło się o 3,2 proc., a więc...

Od 17 października 2016 do 30 listopada 2016 r. wypłacane są zaliczki na poczet ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę