Poczta ma nowy cennik

22 grudnia 2004

Od 1 stycznia Poczta Polska wprowadza nowy cennik. Średni wzrost cen wyniesie około jednego procenta. Podrożeje np. przesłanie kartki pocztowej, ale np. część przesyłek reklamowych stanieje, ceny części usług pozostaną bez zmian - poinformowało we wtorek biuro prasowe Poczty Polskiej.

W przypadku przesyłek listowych poczta likwiduje dotychczasowy pierwszy przedział wagowy do 20 g, poprzez połączenie z go obecnym drugim przedziałem wagowym, tj. od 20 g do 50 g. Cena dla przedziału wagowego do 50 g od 1 stycznia w obrocie krajowym będzie wynosić 1,30 zł dla przesyłek ekonomicznych i 2 zł dla przesyłki priorytetowej.

Jak poinformował rzecznik prasowy Poczty Polskiej Marcin Anaszewicz, obecnie przesłanie listu w przedziale wagowym do 20 g kosztuje 1,25 zł dla przesyłek ekonomicznych i 1,90 zł dla przesyłki priorytetowej. Przesłanie listu w przedziale wagowym od 20 do 50 g kosztuje 1,35 zł dla przesyłek ekonomicznych i 2 zł dla przesyłki priorytetowej.

Przesłanie kartki pocztowej jako przesyłki ekonomicznej podrożeje z 1,25 zł do 1,30 zł, a jako przesyłki priorytetowej z 1,90 zł do 2 zł.

Nie zmienią się ceny przesyłek paczek pocztowych i przekazów pocztowych. Cena za traktowanie przesyłki listowej (ekonomicznej i priorytetowej) jako poleconej pozostanie na poziomie ceny obowiązującej obecnie, również cena za potwierdzenie odbioru przesyłki listowej, paczki lub przekazu pozostanie na poziomie z roku 2004.

Zlikwidowano podział na druki bezadresowe miejscowe i zamiejscowe i przyjęto ceny na poziomie dotychczasowego druku miejscowego. W przypadku przesyłki reklamowej przedziały wagowe zrównane zostały z przedziałami wagowymi przesyłek listowych - wprowadzono nowy przedział wagowy dla przesyłek reklamowych o masie ponad 50 gramów do 100 gramów, co dla części przesyłek stanowić będzie niższą opłatę.

Nowe ceny i kategorie będą stosowane również w obrocie zagranicznym. Na przykład przesyłka listowa ekonomiczna do 50 g będzie kosztować 2,20 zł, obecnie przesyłka taka o wadze do 20 g kosztuje 2,10 zł, a przesyłka od 20 do 50 g kosztuje 2,20 zł.


POWIĄZANE

Do 2020 roku udział OZE w polskim miksie energetycznym na wzrosnąć do 15 proc. –...

Średnio 4 godziny i 17 minut musiałby poświęcić każdego dnia roboczego polski ob...

Fundusze promocji produktów rolno–spożywczych dobrze wykorzystują pieniądze UE, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę