Advertisement

Posłowie popierają ustawę o swobodzie działalności gospodarczej

27 maja 2004

Większość klubów poselskich popiera ustawę o swobodzie działalności gospodarczej choć opozycja zastrzega się, że można było w niej zrobić jeszcze więcej dla przedsiębiorców.

Sejm w drugim czytaniu zapoznawał się z ustawą i ze - zgłoszonymi przez posłów - poprawkami do niej. Sprawozdawca Komisji, Ewa Maria Janik, posłanka SLD podkreśliła, że ustawa ma przywrócić wolność gospodarczą w Polsce.

Posłanka wyliczała, że celem ustawy jest, między innymi, ułatwienie podejmowania działalności gospodarczej poprzez zastąpienie kilku zgłoszeń o rozpoczęciu działalności jednym wnioskiem, uporządkowania zagadnień prowadzenia kontroli działalności gospodarczej z równoczesnym ograniczeniem liczby i czasu trwania kontroli, zdefiniowaniem małych, średnich przedsiębiorców oraz wprowadzeniem pojęcia mikroprzedsiębiorców, uproszczeniem i uporządkowaniem procedur administracyjnych.

Ewa Maria Janik podkreśliła, że podczas prac Komisji, większość posłów zgodziła się co do tego, że niezbędna jest poprawka, która spod zakazu przeprowadzenia dwóch kontroli jednocześnie w przedsiębiorstwie, wyłącza Państwową Inspekcję Pracy. Wynika to z międzynarodowych zobowiązań Polski.

Posłowie opozycji, którzy zabierali głos w debacie wskazywali, że zakres wolności zawarty w ustawie powinien być o wiele większy i o wiele większe powinny być ułatwienia biurokratyczne dla rejestaracji działalności gospodarczej i samego jej prowadzenia. Poseł PiS-u, Artur Zawisza porównał jak trudne jest założenie firmy w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

- W Polsce potrzeba na to przeciętnie 31 dni, a w Stanach Zjednoczonych - tylko 4. Ponadto w bogatych Stanach Zjednoczonych jest to procentowo rzecz biorąc 30 razy tańsze niż w Polsce - powiedział poseł PiS-u.

Wśród zgłoszonych poprawek znalazły się poprawki dotyczące zniesienia części koncesji, ułatwienia wpisu do ewidencji gospodarczej, a także postulat, aby wprowadzić przy okazji tej ustawy zmiany do ordynacji podatkowej, umożliwiające przedsiębiorcy uniknięcie odpowiedzialności jeśli wyliczający swój podatek zastosował sie do interpretacji urzędu skarbowego.


POWIĄZANE

Dzisiaj samorządność jest zagrożona, bo odbiera się jej kompetencje; będziemy je...

Rynek pracownika będzie się umacniał i wzrost płac będzie wyższy - powiedział PA...

Posłowie PSL zadali w środę politykom PiS cztery pytania dotyczące rolnictwa. Ch...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę