Anwil_7.04.17

PSL uziemił PIT dla rolników

9 maja 2008
- Nie ma szans w tej kadencji Sejmu na opodatkowanie podatkiem dochodowym rolników. Jak uda się nam zreformować KRUS, to i tak będzie dużo - powiedział nam wpływowy polityk PO. W poniedziałek premier Donald Tusk rozmawiał o tym z liderami PSL.

Teraz rolnicy płacą stosunkowo niski podatek gruntowy. Dochody z tego podatku trafiają do samorządów, a nie budżetu państwa. Na dodatek rolnicy nie mają od czego odpisywać sobie ulgi na dziecko, bo ta przysługuje tylko osobom płacącym PIT.

PO była zwolenniczką opodatkowania rolników PIT-em na zasadach ogólnych, ale ludowcy ostro się temu sprzeciwiają. - Nie ma na to szans, bo PSL w ogóle nie chce nawet dyskutować na ten temat, a prezydent i tak zawetowałby taką ustawę - twierdzi nasz informator z PO.

Platforma chce się skupić na reformie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwłaszcza że jest niezadowolona z projektu unowocześniania KRUS, nad którym pracuje minister rolnictwa Marek Sawicki. Dziś bogaci rolnicy płacą takie same niskie składki jak mniej zamożni chłopi, a państwo dokłada do KRUS od 10 do 15 mld zł rocznie. Projekt ministra zakłada, że rolnicy, którzy chcieliby w przyszłości dostawać wyższą emeryturę, mogliby dobrowolnie opłacać wyższe składki.

Ponadto Sawicki chciałby rozszerzyć prawo do ubezpieczania się w KRUS na robotników sezonowych czy rolników mających także pozarolnicze dochody. Platformie się to nie podoba. - To antyreforma - mówi nam polityk PO.

Za to premier Tusk ogłosił wczoraj po posiedzeniu rządu, że dla PSL "do przyjęcia jest propozycja wprowadzenia rodzinnego podatku liniowego". Chodzi o podatek od dochodów osobistych z jedną stawką, kwotą wolną od podatku i ulgą na dzieci.

Premier zastrzega jednak, że problem z wprowadzeniem liniowego polega na tym, jak przekonać do niego PiS i lewicę, a także prezydenta, który z góry zapowiada weto. PO i PSL nie mają wystarczającej liczby głosów do jego odrzucenia. To dlatego premier przyznał niedawno, że realny termin wprowadzenia podatku liniowego to 2011 r.POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...

Grupa Azoty PUŁAWY uzyskała tytuł SOLIDNY PRACODAWCA ROKU w ogólnopolskim konkur...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę