Advertisement

Razem po kredyty

4 października 2004

To dobry sposób na obniżenie kosztów produkcji, a co za tym idzie, zwiększenie dochodowości gospodarstw. Zachętą są unijne dotacje i tanie kredyty.

"Co moje, to moje - co wszystkich, to niczyje" - takie powiedzenie funkcjonowało od wielu lat, zwłaszcza w państwowych gospodarstwach rolniczych. Teraz jednak rolnicy powoli przekonują się do zasady, że wspólne użytkowanie maszyn może być dla nich szansą na zwiększenie własnych dochodów.

Przekonali się o tym rolnicy z Nowotańca w gminie Bukowsko. Powstała tu jedna z pierwszych nieformalnych grup wspólnie użytkujących maszyny rolnicze. Zawiązało ją trzech rolników zajmujących się hodowlą bydła mlecznego. Wspólnie kupili ciągniki oraz maszyny do zbioru sianokiszonki. Rolnicy świadczą też usługi dla sąsiadów, dzięki czemu mają dodatkowe źródło dochodu. Stali się oni przykładem dla innych. W gminie Bukowsko działa już 9 podobnych grup. Ważne jest też to, że takie inicjatywy popiera Unia Europejska. Są na przykład specjalne niskooprocentowane kredyty dla rolników na wspólny zakup maszyn. Jednocześnie doradcy ODR przekonują, by sformalizować działanie takich grup, bo wtedy zyskać można jeszcze więcej. Tylko w ramach wsparcia dla grup producentów, w ciągu dwóch lat polscy rolnicy mogą dostać z unijnej kasy 25 mln euro.


POWIĄZANE

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

ARiMR wypłaciła do 25 kwietnia 2017 r. 13,09 mld zł w ramach płatności bezpośred...

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę