cts_ptak_10317

Rząd i NBP chcą wejść do strefy euro już w 2006 r.

9 października 2002

Z komunikatu Międzyresortowej Grupy Roboczej NBP i Ministerstwa Finansów opublikowanego we wtorek wynika, że rząd i NBP doszły do kompromisu i dopracowały się – po raz pierwszy! – wspólnej strategii wejścia Polski do euro. Rząd i NBP chcą, by Polska jak najszybciej spełniła formalne warunki przyjęcia euro nawet już w 2005 r. Złoty – zdaniem NBP – mógłby odejść do historii w 2006 r. Rząd i NPB nie ujawniły natomiast, w jaki sposób zostanie ustalony ostateczny kurs złotego do euro.

Komunikat głosi: Intencją rządu i NBP jest, by Polska mogła spełniać kryteria konwergencji zapisane w traktacie z Maastricht już w 2005 r. Nie oznacza to jednak, że już wtedy eurobanknoty i monety trafiłyby do portfeli Polaków.

Wiceprezes NBP Andrzej S. Bratkowski powiedział wczoraj: Narodowy Bank Polski chciałby, żeby wejście do Unii Gospodarczo-Walutowej nastąpiło w 2006 r. (czyli do strefy euro). Ten rok jest prawdopodobny, jeżeli nie będzie nadzwyczajnych zaburzeń gospodarczych – dodał, przyznając jednocześnie, że nie może wykluczyć roku 2007.

"Gazeta Wyborcza" komentując decyzje rządu i NBP napisała: Tak szybkie wejście do strefy euro niesie jednak ogromne wyzwania. Polska – licząc od dziś – ma nieco ponad dwa lata, by spełnić kryteria konwergencji: zredukować deficyt budżetowy; utrzymać inflację na bardzo niskim poziomie; zatrzymać proces narastania długu publicznego.

Zdaniem "Gazety" dwa i pół roku na strukturalne reformy to mało czasu, konieczne więc będą "budżety" wyrzeczeń i ruchy stopami procentowymi za każdym razem, gdy hydra inflacji zacznie podnosić łeb. Szybkie wejście do euro może się okazać "terapią szokową nr 2"– dodaje "Gazeta".


POWIĄZANE

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...

W Monitorze Polskim z 15 marca 2017 r., poz. 261, opublikowano Obwieszczenie Pre...

Większość Polaków swoje oszczędności trzyma w banku. Niestety stopa zwrotu, któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę