Advertisement

Rząd i NBP chcą wejść do strefy euro już w 2006 r.

9 października 2002

Z komunikatu Międzyresortowej Grupy Roboczej NBP i Ministerstwa Finansów opublikowanego we wtorek wynika, że rząd i NBP doszły do kompromisu i dopracowały się – po raz pierwszy! – wspólnej strategii wejścia Polski do euro. Rząd i NBP chcą, by Polska jak najszybciej spełniła formalne warunki przyjęcia euro nawet już w 2005 r. Złoty – zdaniem NBP – mógłby odejść do historii w 2006 r. Rząd i NPB nie ujawniły natomiast, w jaki sposób zostanie ustalony ostateczny kurs złotego do euro.

Komunikat głosi: Intencją rządu i NBP jest, by Polska mogła spełniać kryteria konwergencji zapisane w traktacie z Maastricht już w 2005 r. Nie oznacza to jednak, że już wtedy eurobanknoty i monety trafiłyby do portfeli Polaków.

Wiceprezes NBP Andrzej S. Bratkowski powiedział wczoraj: Narodowy Bank Polski chciałby, żeby wejście do Unii Gospodarczo-Walutowej nastąpiło w 2006 r. (czyli do strefy euro). Ten rok jest prawdopodobny, jeżeli nie będzie nadzwyczajnych zaburzeń gospodarczych – dodał, przyznając jednocześnie, że nie może wykluczyć roku 2007.

"Gazeta Wyborcza" komentując decyzje rządu i NBP napisała: Tak szybkie wejście do strefy euro niesie jednak ogromne wyzwania. Polska – licząc od dziś – ma nieco ponad dwa lata, by spełnić kryteria konwergencji: zredukować deficyt budżetowy; utrzymać inflację na bardzo niskim poziomie; zatrzymać proces narastania długu publicznego.

Zdaniem "Gazety" dwa i pół roku na strukturalne reformy to mało czasu, konieczne więc będą "budżety" wyrzeczeń i ruchy stopami procentowymi za każdym razem, gdy hydra inflacji zacznie podnosić łeb. Szybkie wejście do euro może się okazać "terapią szokową nr 2"– dodaje "Gazeta".


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu, w porównaniu do marca ubiegłego roku o 11...

Ostatnio świat obiegła informacja, że nowy prezydent Stanów Zjednoczonych chciał...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę