Advertisement

Rząd szykuje zmiany w podatkach?

9 września 2004

Zamiast zwiększać płacę minimalną, rząd proponuje ulgę aktywizacyjną polegającą na zmianie sposobu liczenia kosztów uzyskania przychodu. W efekcie najmniej zarabiający otrzymać mają wyższe wynagrodzenie netto, ale lepiej zarabiający zapłacą wyższy podatek

Poinformował w środę wicepremier Jerzy Hausner.

Ludzie uzyskujący minimalne wynagrodzenie mogą mieć wynagrodzenie netto trochę wyższe. Na tym polega cały ten pomysł, który nazywamy ulgą aktywizacyjną. Wiąże się ona z operacją dotyczącą kosztów uzyskania przychodów –  powiedział dziennikarzom Hausner.

Podwyższenia płacy minimalnej domagają się związki zawodowe na forum Komisji Trójstronnej, gdzie do konsultacji do 10 września trafią założenia do przyszłorocznego budżetu. Nie przesądzamy w tej chwili, czy w ogóle to zrobimy. Zastanawiamy się nad tym między innymi z partnerami społecznymi –  powiedział Hausner.

Wicepremier dodał, że jest to korzystne rozwiązanie dla osób o niskich dochodach oraz dla pracodawców, ale oznacza, że osoby o wyższych dochodach będą miały niższe koszy uzyskania przychodu i w efekcie zapłacą nieco wyższy podatek. Według Hausnera cała operacja byłaby neutralna dla budżetu.


POWIĄZANE

Polskie przepisy dotyczące biopaliw, mimo wprowadzenia postulowanych przez urzęd...

Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do znowelizowanej ustawy o wspieraniu obsz...

W czwartek prezydent Andrzej Duda spotkał się z wiceprezydentem Republiki Indii ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę