cts_ptak_10317

VAT w rolnictwie

8 sierpnia 2003

Tylko 1% rolników w Polsce odlicza podatek VAT. Reszta to tak zwanymi rolnicy ryczałtowi, którzy do ceny sprzedawanych produktów rolnych mają doliczany 3% VAT, i na tym koniec.

Gdy będziemy już w Unii Europejskiej rolnicy będą musieli płacić wyższy podatek VAT niż obecnie. Dlatego wzrosną między innymi ceny maszyn i usług. Dziś w większości VAT z którym stykają się rolnicy jest zerowy lub go nie ma. Po integracji podatek VAT na środki do produkcji rolnej wzrośnie do 3%, podobnie będzie z usługami dla rolników.

Na nie zmienionym poziomie pozostanie VAT na nieprzetworzone produkty rolne, ale tylko do 2008 roku. Za pięć lat będzie on wynosił 7%. Najbardziej jednak podrożeją ciągniki i maszyny. Podatek VAT wzrasta z 0 do 22%. Od 1 maja przyszłego roku zostaje także opodatkowany wynajem maszyn. 
 
Z tymi zmianami trudno teraz polemizować, ale VAT w Polsce będzie najwyższy w Europie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby rolnicy odliczali sobie podatek VAT. Bowiem suma tego, który płacą przewyższy 3% VAT, który otrzymają za sprzedaż płodów rolnych. Aleksandra Szelągowska z Ministerstwa Rolnictwa zwraca uwagę, że przy zasadach ogólnych rolnicy prowadzą ewidencję zakupów i sprzedaży, w związku z tym nie należy mylić tutaj pełnej rachunkowości, jest to tylko ewidencja zakupów i sprzedaży, zakupów wszystkich, ewidencja faktur
 
Ci, którzy chcą rozliczać podatek na zasadach ogólnych muszą spełnić jeden zasadniczy warunek. W roku poprzedzającym przejście na zasady ogólne muszą udokumentować, że sprzedali z własnego gospodarstwa nieprzetworzone produkty rolne o wartości przekraczającej 20 tys. zł. Potem trzeba dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym i rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży i zakupu towarów i usług. 


POWIĄZANE

Do 11 kwietnia można składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji ...

Z danych GUS wynika, że w marcu kontynuowana była tendencja poprawy nastrojów ko...

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę