Advertisement

Większe odliczenia VAT-u?

11 marca 2005
Sejmowa Komisja Finansów proponuje, aby przy zakupie samochodów osobowych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej podatnicy mogli odliczyć 60 proc. podatku VAT, nie więcej jednak niż 6 tys zł.

Komisja rozpatrywała w czwartek poprawki do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT, który ma na celu wyeliminowanie błędów i niejasności obowiązującej ustawy o VAT. Posłowie pozytywnie zaopiniowali poprawkę autorstwa SLD, która zastąpi stosowany obecnie skomplikowany wzór, określający charakterystykę samochodów osobowych na potrzeby określenia wysokości opodatkowania VAT (według wzoru, za taki samochód uznaje się auto o ładowności mniejszej niż suma 357 kilogramów oraz iloczynu 68 kilogramów i wskaźnika "n". Wskaźnik "n" to liczba miejsc w aucie)

Jest to propozycja, która znacznie uprości system podatkowy i będzie zapobiegać nadużyciom – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Tłumaczył, że obecnie w wyniku stosowania wzoru dochodzi do sytuacji, gdy samochody tej samej klasy traktowane są inaczej ze względu na niewielkie różnice w konstrukcji. Nasza poprawka sprawi, że odliczeniu VAT będą podlegały samochody małe i średnie, w cenie do 40 tys. zł" – powiedział PAP Grzegorz Woźny (SLD).

Wcześniej komisja doprecyzowała, że wszystkie samochody, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, będą uznawane za samochody ciężarowe, niezależnie od tego, czy posiadają wyciąg ze świadectwa homologacji czy nie.

Komisja pozytywnie odniosła się też do poprawki, zgodnie z którą podatnicy mający stałe miejsce prowadzenia działalności, mimo iż nie mają w Polsce stałego miejsca zamieszkania lub siedziby, mogli rozliczać się w urzędzie podatkowym właściwym dla miejsca prowadzenia działalności. Ma to ułatwić rozliczanie podatku VAT.

Poparcia nie uzyskała natomiast poprawka Zbigniewa Chlebowskiego (PO), który chce zniesienia tzw. kaucji gwarancyjnych dla przedsiębiorców. Chodzi o kaucję 250 tys. zł, którą muszą wpłacać przedsiębiorstwa działające krócej niż 12 miesięcy, aby mogły zostać zarejestrowane jako podatnik VAT w obrocie handlowym między krajami UE. Ministerstwo Finansów było przeciwne tej propozycji. Według Nenemana, w krajach UE przepisy te są restrykcyjne, ponieważ w rozliczeniach podatku VAT powstaje wiele nadużyć.

POWIĄZANE

Ostatnio świat obiegła informacja, że nowy prezydent Stanów Zjednoczonych chciał...

15 kwietnia PZU rozpoczęło wiosenną kampanię sprzedaży dotowanych ubezpieczeń up...

Aukcje energii to szansa dla technologi, które nie mogły rozwinąć się w poprzedn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę