Bayer_komplet_6_09_16

Złoty czeka na piątkowe głosowanie

13 maja 2004

W środę wartość złotego lekko wzrosła. Wyraźna aprecjacja kursu EUR/USD spowodowała, że nasza waluta wzmocniła się jednak jedynie do dolara. Kurs USD/PLN zniżkował do 4,0020. W stosunku do euro notowania złotego nie uległy większej zmianie. Kurs EUR/PLN poruszał się średnio w przedziale 4,7600 – 4,7835. Odchylenie naszej waluty od dawnego parytetu przejściowo spadło w okolice poziomu 3,15 proc. po słabej jego stronie.

Na naszą walutę negatywnie wpływała nadal napięta sytuacja panująca na krajowej scenie politycznej oraz obawy o możliwość obniżenia ratingu Polski przez kolejną już agencję, tym razem przez S&P (we wtorek rano mówiła o tym Beatriz Merino, jej analityk). W piątek Marek Belka wygłosi swoje expose, a tego samego dnia wieczorem będzie głosowane wotum zaufania dla nowego rządu. Po dezercji FKP z lewej strony do Samoobrony szansę na pozytywny wynik głosowania są coraz mniejsze, tym bardziej, że SdPl uparcie mówi Belce: "Nie". Dodatkowo, choć Krzysztof Janik zapowiada, że całe SLD będzie głosowało na "Tak", to wyraźnie widać, że jedności w tej kwestii w Sojuszu nie ma.
Pozytywnie na rynek złotego wpłynął niewątpliwie za to opublikowany przez Rzeczpospolitą wynik badania przeprowadzonego przez Pracownię Badań Społecznych obrazującego preferencje polityczne Polaków.
Poparcie dla Samoobrony w stosunku do kwietnia wyraźnie spadło o 8 pkt proc. do 21 proc. Na pierwszym miejscu z 26 proc. uplanowała się Platforma Obywatelska. Oznacza to wzrost o 4 pkt proc. Trzecią lokatę z 17 proc. poparciem zajął PiS. Dobrze to wróży przed przedterminowymi wyborami. Co więcej cieszy też, że z badania przeprowadzonego przez Pentor wynika, że 56 proc. Polaków jest za utrzymaniem rządu Marka Belki. Naszej walucie nieco pomogły również zapowiedzi wicepremiera. Jerzy Hausner podkreślił, że w przyszłym roku deficyt budżetowy może wynieść 35 mld złotych. Przyznał jednak, że będzie to trudne zadanie. Wcześniej zakładano, że wyniesie 38,7 mld złotych. Oznacza to również, że w takim wypadku byłby o ponad 20 proc. niższy od tegorocznego.
O godz. 13:00 podano, że popyt inwestorów na zaoferowane podczas aukcji przez Ministerstwo Finansów obligacje 3 i 7-letnie o łącznej wartości 1 mld złotych przewyższył podaż 2,86-krotnie i wyniósł 2,86 mld złotych. Później resort poinformował, że w czwartek na przetargu uzupełniającym przedstawi do sprzedaży obligacje o wartości 200 mln złotych.
O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 4,0030 złotego, a jedno euro na 4,7815 złotego (odchyl. +3,41 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Zanosi się na to, że do końca tygodnia napięta atmosfera na rynku złotego powinna się utrzymać, a jego odchylenie od dawnego parytetu nadal będzie się konsolidowało w zakresie 3 – 4 proc. po jego słabej stronie. Negatywny wynik piątkowego głosowania w Sejmie zdaje się być już zdyskontowany w cenach rynkowych. Tak więc, jeżeli już oczekiwać zaskoczenia, to pozytywnego. W polityce, w szczególności polskiej wszystko jest przecież możliwe.


POWIĄZANE

Sejm znowelizował w czwartek wieczorem tegoroczny budżet przesuwając na ten rok ...

We wrześniu przeciętne zatrudnienie w firmach zwiększyło się o 3,2 proc., a więc...

Od 17 października 2016 do 30 listopada 2016 r. wypłacane są zaliczki na poczet ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę