Anwil_7.04.17

Zwiększenie wartości dodanej

9 kwietnia 2008
Dwa tygodnie na przygotowanie dokumentów - tyle czasu mają małe i średnie przedsiębiorstwa, które zajmują się przetwarzaniem produktów rolnych. Nabór wniosków ruszy 23 kwietnia. Jest, o co zabiegać, bo wysokość pomocy może sięgać od 100 tysięcy do 20 milionów złotych.

Dariusz Wojtasik prezes ARiMR: tak jak było to już zapowiadane Agencja przystąpiła do uruchomienia kolejnego działania PROW tym razem uruchamiamy zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej.

Nazwa skomplikowana, ale pomoc to nic innego jak zwrot części poniesionych kosztów na modernizację zakładów przetwórczych.

ZWIĘKSZENIE WARTOŚCI DODANEJ PODSTAWOWEJ PRODUKCJI ROLNEJ I LEŚNEJ
- budowa pomieszczeń produkcyjnych, higieniczno-sanitarnych, administracyjnych
- zakup urządzeń, środków transportu
- wdrażanie systemów zarządzania jakością
- przygotowanie dokumentacji technicznej

Zalicza się do nich między innymi budowę pomieszczeń produkcyjnych, higieniczno-sanitarnych czy administracyjnych, zakup urządzeń do magazynowania i przygotowania produktów rolnych do sprzedaży, środków transportu, a także wdrażania systemów zarządzania jakością. Do kosztów można też zaliczyć przygotowanie dokumentacji technicznej.

O pomoc mogą ubiegać się między innymi mleczarnie, zakłady mięsne, przetwórstwa owoców i warzyw, a także roślin na cele energetyczne. Zwrot poniesionych nakładów może wynieść od 1/4 do połowy poniesionych kosztów produkcji. Najniższa pomoc przysługuje firmom, które zatrudniają do 750 osób lub ich obrót nie przekroczył 200 milionów euro.

Edyta Wieczorkiewicz ARiMR: są tez zakłady, które są uprawnione do nieco wyższego poziomu wsparcia, bo aż 50% i są to te zakłady, które albo współpracują w formie podpisania umów długotrwałych z grupami producenckimi albo same działają w formie takiej grupy.

Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że jest w pełni przygotowana do naboru dokumentów.

Dariusz Wojtasik prezes ARiMR: złożenie wniosku będzie się odbywało w Oddziale Regionalnym z pośrednictwem kuriera za pośrednictwem poczty. A także w biurze powiatowym w każdym województwie.

Na rozpatrzenie dokumentów Agencja restrukturyzacji ma czas do końca tego roku. Zakłady mogą jednak rozpocząć realizację inwestycji na własne ryzyko wcześniej, czyli tuż po złożeniu wniosków.

POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...

Grupa Azoty PUŁAWY uzyskała tytuł SOLIDNY PRACODAWCA ROKU w ogólnopolskim konkur...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę