MERCOSUR1
TSW_XV_2025

"Budżet i finanse" – redukcja lub rekompensata

25 listopada 2002

W czwartek wieczorem rząd zmienił stanowisko negocjacyjne w obszarze "budżet i finanse". Rząd chce, by Polska w pierwszym roku członkostwa w UE wpłacała do unijnego budżetu 20% składki, w drugim 40 %, a w trzecim 60 % – powiedział główny negocjator, Jan Truszczyński. Jeśli Wspólnota nie przyjmie propozycji redukcji, to wystąpimy z wnioskiem o rekompensatę wysokości 80% w pierwszym roku oraz 60 i 40% w dwóch następnych latach.

Propozycja rządu jest odpowiedzią na stanowisko Unii w obszarze, w którym Wspólnota :

1. stwierdza, że wydatki UE na rozszerzenie muszą mieścić się w ramach limitów na lata 2004-2006 uzgodnionych przez Radę Europejską w Berlinie,

2. oczekuje pełnych wpłat Polski do budżetu ogólnego UE zgodnie z obowiązującym acquis,

3. proponuje możliwość przyznania kompensaty budżetowej w przypadku jeśli bilans netto Polski wobec budżetu ogólnego UE w latach 2004-2006 byłby pogorszony w stosunku do roku 2003 r. Wysokość rekompensaty zostanie zapisana w Traktacie Akcesyjnym.

4. potwierdza decyzje Rady Europejskiej w Brukseli w zakresie dochodzenia do pełnych płatności bezpośrednich oraz przyznania zaliczki w wysokości 16% całości środków przeznaczonych na fundusze strukturalne na lata 2004 –2006 w pierwszym roku członkostwa.

Obecna propozycja Unii Europejskiej nie uwzględnia pełnego zakresu skutków finansowych rozszerzenia, strukturalnego i czasowego, niedopasowania przepływów finansowych między Polską i UE oraz braku równowagi między oferowanymi prawami a obowiązkami członkostwa w UE (nierównowaga między zastosowaniem stopniowego mechanizmu dochodzenia do pełnych dopłat bezpośrednich i udziału w środkach strukturalnych a jednoczesnym brakiem podobnych rozwiązań w zakresie udziału Polski w systemie środków własnych).

To oferta dla Polski niewystarczająca,  zaakceptowanie unijnych propozycji oznaczałoby zaaprobowanie tego, że będzie to pierwsze rozszerzenie UE, w którym pełnemu uczestnictwu w finansowaniu unijnego budżetu nie towarzyszyłby pełny udział w wydawaniu z niego pieniędzy. 

Nie będziemy w pełni uczestniczyć w unijnych wydatkach, ponieważ – jak przypomniał  Jan Truszczyński – nie otrzymamy pełnych dopłat bezpośrednich dla rolników oraz stopniowo "wchodzić będziemy" w fundusze strukturalne.

Truszczyński zaznaczył, że w związku integracją zmiany strukturalne naszego budżetu są niezbędne. Przy założeniu, że od początku członkostwa wpłacimy 100% składki powstaje wynik transferu z naszego budżetu do budżetu UE 6-7% całości przychodów lub wydatków budżetu prognozowanych na 2004 rok. Także konieczność stabilnej sytuacji finansowej w pierwszych latach po wstąpieniu powinna przemawiać za zmianą stanowiska UE.

Rada Ministrów zdecydowała się na wybór w pierwszym rzędzie redukcji składki – powiedział Truszczyński. Jeśli Unia odrzuci te propozycje to wówczas przedstawimy stanowisko alternatywne – rekompensatę budżetową. Powinna ona wynosić tyle,  ile postulowana obniżka. Główny negocjator zaznaczył, że nasze stanowisko jest żądaniem zastosowania takiego mechanizmu rekompensat w pierwszych trzech latach członkostwa, jaki zastosowano przy poprzednim rozszerzeniu – dlaczego teraz miałoby być inaczej? 

Rząd zauważa w stanowisku unijnym zbytni optymizm w sprawie prognozowego wykorzystania przez Polskę funduszy strukturalnych: unijna metodologia szacowania naszej pozycji finansowej netto jest oparta na zbyt optymistycznych założeniach, zwłaszcza jeśli chodzi o prognozowane wykorzystanie przez nas funduszy strukturalnych – Truszczyński.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę