aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Deficyty barierą do euro

22 grudnia 2004

W środę Komisja Europejska zamierza pozytywnie ocenić działania podjęte przez Polskę oraz cztery inne nowe kraje członkowskie w celu redukcji deficytu budżetowego. Wobec Grecji i Węgier zastosuje natomiast kolejny etap - tzw. procedury nadmiernego deficytu budżetowego. poinformowały PAP we wtorek źródła w Komisji.

 Komisja zamierza uznać, że Polska podjęła wystarczające środki, by wywiązać się ze zobowiązania, że do 2007 roku deficyt budżetowy zostanie obniżony poniżej 3 procent - powiedziały PAP źródła w Komisji.

Ta ocena jest elementem podjętej 5 lipca wobec siedmiu krajów UE (Polski, Czech, Cypru, Malty, Słowacji, Węgier i Grecji) tzw. procedury nadmiernego deficytu budżetowego za zbyt duże odstępstwa od reguł paktu stabilizacji i wzrostu, których przestrzeganie jest warunkiem wejścia do strefy euro. Jedną z podstawowych zasad paktu jest utrzymywanie deficytu budżetowego poniżej 3 procent, co ma zapewnić stabilność wspólnej waluty.

 W środę odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i monetarne komisarz Joaquin Almunia na cotygodniowym kolegium unijnych komisarzy zaleci Grecji i Węgrom podjęcie nowych kroków w ramach procedury nadmiernego deficytu, uznając, że pozostałe pięć krajów wywiązuje się ze zobowiązań, by stopniowo obniżać deficyt poniżej 3 proc.

Zdaniem źródeł w Komisji, nie oznacza to jednak, że wobec Polski procedura nadmiernego deficytu zostanie zawieszona: Procedura nadmiernego deficytu nadal obowiązuje Polskę, bo deficyt wciąż przekracza 3 procent, natomiast Komisja uznała polski program, by go obniżyć, za realny.

 Jeżeli chodzi o Węgry, to deficyt tego kraju, wbrew zobowiązaniom Budapesztu, przekroczy zdaniem Komisji w tym roku 4,6 proc., a w przyszłym 4,1 proc. Jeszcze wyższy deficyt odnotuje w tym roku Grecja, bo aż 6 proc.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę