aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dobre, bo polskie

14 grudnia 2004

Unia rozsmakowała się w polskiej żywności. Szczególnie tzw. stare kraje wspólnoty, czyli Niemcy, Francja, Holandia i Wielka Brytania. Rodzime produkty rolne jeszcze nigdy tak dobrze nie sprzedawały się za granicą, jak w ostatnich miesiącach. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie rekord wielkości i wartości eksportu, a dodatnie saldo wyniesie blisko 1 mld euro. Przed rokiem nadwyżka była o ponad połowę mniejsza.

O tym, że polska żywność będzie miała wzięcie w Unii wiadomo było już od maja, kiedy w poszukiwaniu żywca wołowego, ale nie tylko, zjechali do nas kupcy z Niemiec. Dopiero lektura raportu przygotowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który wstępnie podsumowuje mijający rok w handlu produktami rolnymi, pokazuje skalę zjawiska. Wyniki są znakomite. W pierwszej połowie roku eksport żywności wzrósł o jedną czwartą. Potem dynamika nieco osłabła, ale według szacunków instytutu w całym roku wyniesie ona przeszło 15 proc. Wartość sprzedaży za granicę dojdzie tym samym do 4,6 mld euro.

Wiesław Łopaciuk z IERiGŻ nie ma wątpliwości, że to najlepszy rok od początku transformacji. - Sprzyjały nam okoliczności zewnętrzne: słaby złoty i wysokie ceny na rynkach światowych. Nasze wyroby zostały też objęte unijnym systemem dopłat do eksportu kierowanego do krajów spoza wspólnoty - mówi Wiesław Łopaciuk.

To jednak nie wszystko, gdyż znakomite wyniki to również zasługa producentów żywności. Polskie wyroby z powodzeniem konkurują na unijnym rynku, bo po pierwsze - są tanie, to duży atut, ale, co równie ważne, jakościowo nie odstają od innych produktów dostępnych w miejscowych sklepach i krajowe mleko, wędliny, sery, pieczywo, słodycze mogą być bez kompleksów stawiane na półkach obok zagranicznych odpowiedników.

- Wysyłamy za granicę coraz więcej przetworzonych produktów, ładnie opakowanych i tanich - tłumaczy Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej sieci hipermarketów w naszym kraju.

Nie wiadomo, jak duży udział w eksporcie mają międzynarodowe sieci handlowe, ale z pewnością niemały i wszystko wskazuje na to, że z czasem będzie on rósł.

- W maju gościliśmy audytorów z Wielkiej Brytanii, którzy wizytowali kilkanaście gospodarstw rolnych - sadowniczych i zajmujących się uprawą warzyw. Kontrolerzy mieli stwierdzić, czy produkowana w nich żywność spełnia wszystkie wymogi - opowiada Wojciech Sokół, rzecznik Tesco Polska. -Polscy rolnicy wypadli najlepiej wśród wszystkich krajów naszego regionu, a zastrzeżenia audytorów były na tyle nieistotne, że od przyszłego roku planujemy nawiązanie współpracy z tymi producentami.

Tesco chce sprzedawać na Wyspach Brytyjskich polskie pomidory, docelowo nawet 8 tys. ton rocznie. Dodajmy, że łączna sprzedaż tych warzyw w sklepach sieci w Wielkiej Brytanii wynosi rocznie 40 tys. ton.

Podczas gdy Brytyjczycy dopiero próbują polskiej żywności, od dawna jest ona obecna na niemieckich stołach. Niemcy są też największymi odbiorcami wyrobów z Polski - trafia do nich 23 proc. eksportu. Do dużych importerów należą poza tym: Francja, Holandia i Wielka Brytania.

W stosunku do ub.r. sprzedaż polskich produktów rolnych na unijnym rynku wzrosła aż o 80 proc. Obecnie na kraje UE przypada już ponad 70 proc. eksportu. Reszta kierowana jest na Wschód, na Bałkany, do Afryki i Stanów Zjednoczonych.

Za granicę sprzedajemy głównie produkty mleczarskie, mięso (wołowe, drób, w mniejszych ilościach wieprzowinę), wędliny, zwierzęta żywe, wyroby cukiernicze, a od drugiej połowy tego roku również zboże (do krajów spoza UE). Sprowadzamy, i to w dużych ilościach, śrutę sojową, owoce cytrusowe i ryby. Na import wydaliśmy w tym roku 3,7 mld euro, co oznacza wzrost w stosunku do 2003 r. o blisko 18 proc. Przy dochodach z eksportu rzędu 4,6 mld euro udało nam się osiągnąć nadwyżkę w wysokości 924 mln euro, czyli ponad dwa razy wyższą niż w ubr.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę