OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Pestycydy

16 czerwca 2009
Przemysł chemiczny krytykuje działania Komisji Europejskiej w sprawie polityki dopuszczania środków ochrony roślin. Europejscy rolnicy stają się mniej konkurencyjni od na przykład amerykańskich.
Chodzi o unijne dyrektywy w sprawie rejestracji środków ochrony roślin. Bruksela od 1993 roku prowadzi proces oceny pestycydów. W efekcie przez ostatnie 15 lat z rynku zniknęło 70% substancji czynnych, a zarejestrowano zaledwie 82 nowe.
Zupełnie odwrotny trend w tym samym czasie miał miejsce Stanach Zjednoczonych, gdzie dopuszczono 1000 nowych substancji czynnych. Dla unijnych rolników oznacza to jedno: mniejszy wybór pestycydów na rynku.
Jacques de Puy - prezes Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin: ryzyko jest podobne jak w przypadku farmaceutyków, jeśli używamy ten sam antybiotyki do zwalczania choroby, możemy stworzyć odporność na te lekarstwo. I takie ryzyko staje się coraz bardziej i bardziej prawdopodobne w Europie.
A efekty nowych regulacji są najlepiej widoczne w przypadku zwalczania chorób ziemniaków. Jeszcze 15 lat temu na rynku było dostępne 20 nematocydów. Teraz zaledwie 3 środki, z których żaden nie ma idealnego spektrum działania.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę