MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Środki, jakich rolnictwo jeszcze nie miało

9 kwietnia 2003

Polskie rolnictwo może się spodziewać wsparcia finansowego już w 2004 roku, po wejściu do Unii Europejskiej - oceniają eksperci rynku rolnego uczestniczący w poniedziałek w Warszawie w konferencji dotyczącej dostosowania polskiego rynku rolnego do wymogów UE.

Prof. Stanisław Kowalczyk z Katedry Agrobiznesu SGH – przypomniał, że w latach 2004-2006 na polskie rolnictwo z budżetu UE przeznaczonych będzie 7 mld 409 mln euro. Otrzymanie tych funduszy musi być współfinansowane z budżetu krajowego kwotą 2 mld 523 mln euro. Po wejściu do Unii polskie rolnictwo ma szansę wykorzystania w ciągu dwóch lat łącznie 9 mld 932 mln euro, czyli prawie 40 mld zł. Są to środki, jakich rolnictwo jeszcze nie miało. Wystarczy porównać je z tegorocznym budżetem. Jest to ponad 3,5-krotnie więcej niż wynosi budżet rolny w 2003 roku – wyjaśnił.

Według niego, wejście Polski do Unii zdecydowanie zmieni rolę krajowego budżetu w finansowaniu rolnictwa i obszarów wiejskich. Wszystkie programy będą musiały być akceptowane przez UE. Po podpisaniu traktatu akcesyjnego Polska będzie miała prawo uczestniczenia we wszystkich spotkaniach UE. Jako jeden z najbardziej liczących się krajów w poszerzonej Unii Europejskiej powinniśmy wyrażać swoje opinie dotyczące planowania wspólnej polityki rolnej – mówił wiceminister rolnictwa Józef Pilarczyk. Jednakże polscy rolnicy, planując produkcję, powinni brać pod uwagę zasady funkcjonowania polityki rolnej UE i możliwość jej zmiany – dodał.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę