W pierwszym dniu składania wniosków o wpis do ewidencji producentów rolnicy w całym kraju złożyli 1359 wniosków do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał.
Najwięcej wniosków wpłynęło do oddziału lubelskiego (225), łódzkiego (197), kujawsko-pomorskiego (156). Najmniej wniosków przyjął oddział śląski (9), warmińsko-mazurski (31) i zachodniopomorski (40).
Rzeczniczka zaznaczyła, że po jednym dniu trudno wywnioskować, jakie naprawdę jest zainteresowanie uzyskaniem wpisu. Prawdopodobnie jest większe tam, gdzie zostały przeprowadzone szkolenia. "Trzeba także wziąć pod uwagę mentalność Polaków, którzy składają dokumenty w ostatniej chwili" - dodała.
Musiał poinformowała, że uprawnionych do złożenia wniosków o nadanie numeru jest około 1,8 mln rolników. Z tego 900 tys. otrzymało już numer przy rejestracji zwierząt w ramach programu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Ci rolnicy otrzymają wniosek pocztą, ale także będą musieli go wypełnić i dostarczyć do biura powiatowego.
Rzeczniczka podkreśliła, że pracownicy Agencji nie mogą pomagać w wypełnianiu wniosków, gdyż Unia Europejska zabrania udzielania takiej pomocy w związku z pełnieniem przez ARiMR roli agencji płatniczej. Wnioski przyjmuje ARiMR poprzez swoje biura powiatowe od 9 lutego 2004 roku. Złożenie wniosku o wpis do ewidencji producentów i tym samym uzyskanie numeru identyfikacyjnego jest podstawą do ubiegania się o unijne dopłaty bezpośrednie. Rolnicy muszą złożyć wnioski o wpis do ewidencji nie później niż 21 dni przed złożeniem pierwszego wniosku o dopłaty bezpośrednie.
Ponieważ wnioski o dopłaty bezpośrednie można będzie składać od 15 kwietnia do 15 czerwca 2004 roku, ostateczny termin składania wniosków o wpis do ewidencji upłynie 3 tygodnie przed 15 czerwca.