MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Zmiana stanowiska negocjacyjnego w sprawie rolnictwa

9 października 2002

Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany stanowiska negocjacyjnego Polski w rozdziale 7 (Rolnictwo) rokowań o członkostwo Polski w UE.

Decyzje Rady Ministrów dotyczą w szczególności instrumentów pomocy państwa dla rolnictwa, instrumentów rozwoju obszarów wiejskich oraz dodatkowej argumentacji w sprawie postulowanych przez Polskę kwot produkcyjnych oraz innych wielkości referencyjnych.

W tych sprawach w stanowisku negocjacyjnym zaproponowano, aby po akcesji możliwe było stosowanie 25 różnych form pomocy państwa dla rolnictwa, w tym przykładowo dopłat do kredytów inwestycyjnych, dopłat do postępu biologicznego, dotacji do oleju napędowego, ulg i zwolnień w podatku rolnym i od nieruchomości. Przekazano także dodatkową argumentację w sprawie postulowanych przez Polskę kwot produkcyjnych oraz innych wielkości referencyjnych dotyczących zwłaszcza plonu referencyjnego, mleka, cukru, tytoniu, skrobi.

Stanowisko negocjacyjne w tych sprawach zostanie pilnie przekazane stronie UE.

Jednocześnie Rada Ministrów zwróciła uwagę na fakt, iż państwa członkowskie UE nadal jeszcze nie zajęły oficjalnego stanowiska w kluczowej sprawie, jaką są płatności bezpośrednie dla producentów rolnych z nowych państw członkowskich, stanowiące integralny składnik Wspólnej Polityki Rolnej. Rada Ministrów oczekuje, że zgodnie z przyjętymi przez UE zobowiązaniami, stanowisko takie zostanie sformułowane na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli 24-25.10.br. i przedstawione premierom krajów kandydujących na spotkaniu w Kopenhadze.

W dyskusji jednomyślnie podkreślano, iż kluczową dla Polski jest kwestia zapewnienia rolnictwu polskiemu równych warunków konkurencji po wejściu do Unii Europejskiej. Instrumentem w pełni gwarantującym równość konkurencji byłoby objęcie polskich producentów rolnych pełnymi płatnościami bezpośrednimi od dnia akcesji. Sygnalizowany ze strony UE zamiar stopniowego wprowadzania płatności bezpośrednich, byłby zdaniem członków Rady Ministrów, równoznaczny z naruszeniem warunków konkurencji. W takiej sytuacji niezbędne byłoby pilne uzgodnienie w negocjacjach zestawu instrumentów wyrównawczych, zapobiegających pogorszeniu się pozycji konkurencyjnej rolnictwa polskiego w stosunku do stanu przed akcesją oraz pozwalających na skuteczne zapobieganie zakłóceniom na rynkach.

Rada Ministrów zaakcentowała w stanowisku negocjacyjnym, iż do postulowanych rozwiązań przejściowych należałyby zwłaszcza: przesunięcie środków z pozycji "rozwój obszarów wiejskich" do pozycji "płatności bezpośrednie", traktatowe instrumenty ochrony rynku przed zakłóceniami po wejściu Polski do Unii Europejskiej, użycie podatków pośrednich jako narzędzia poprawy pozycji dochodowej i możliwości inwestycyjnych polskiego rolnictwa, a także ewentualnych krajowych narzędzi wsparcia dochodów rolniczych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę