cts_ptak_10317

ARR: Nie będzie interwencji

16 października 2003

Nie będzie interwencji na rynku wieprzowiny zapowiada Agencja Rynku Rolnego. Jej zdaniem poziom cen nie spadł jeszcze tak bardzo, aby nadwyżkę mięsa zdejmować z rynku.

Zdaniem kierownictwa Agencji Rynku Rolnego obecny spadek cen świń jest charakterystyczny dla tej pory roku. Co więcej nie jest on na tyle duży, aby Agencja rozpoczęła interwencje.
 
Pragnę przypomnieć, że Agencja jedynie wtedy wchodzi, kiedy sytuacja jest trudna – mówi prezes Agencji Rynku Rolnego Zbigniew Izdebski.
 
A obecna sytuacja zdaniem Agencji taka nie jest. Z jej danych wynika, bowiem, że zakłady mięsne za kilogram żywca najwyższej mięsności płacą od 3,40 zł do 3,80 zł. Jednak Agencja przyznaje, że w następnym kwartale ceny mogą być jeszcze niższe. Co wtedy?
 
Agencja Rynku Rolnego w pierwszym półroczu tego roku skupiła już 111 tys. ton półtusz wieprzowych. Oznacza to, że prawie w całości wykorzystała limit na rok 2003. Jeżeli ceny spadną jeszcze bardziej, niezbędne będzie dokonanie przez rząd zmian w rocznym planie działania Agencji, tak aby część niewykorzystanych pieniędzy przeznaczyć na świńską interwencje.
 
Agencja zaprzecza także informacjom, że spadek cen skupu świń został spowodowany nielegalnym importem. Zgodnie z prawem od początku roku do Polski sprowadzono z Unii Europejskiej w ramach bezcłowego kontyngentu ponad 25 tys. ton półtusz i jest to ilość porównywalna do importu z zeszłego roku.


POWIĄZANE

Przeszło 20 ciągników rolniczych pojawiło się w czwartek na ulicach Szczecina. P...

Ze zdziwieniem przyjmujemy czwartkowy protest rolników w Szczecinie - powiedział...

W dniu 15 marca 2017 r. w gimnazjum w Topoli Królewskiej należącej do Gminy Łęcz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę