MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Echo ZIR: Zalesianie gruntów ornych

19 czerwca 2002

W dniu 11 i 18 kwietnia 2002 r. Regionalne Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Barzkowicach zorganizowało szkolenie „Zalesianie gruntów rolnych" wdrażające ustawę o zalesianiu gruntów rolnych. Szkolenie poprowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Choszczno przygotowało zainteresowane osoby do prawidłowego wykonania zalesienia, pielęgnacji, ochrony, uprawy leśnej i uzyskania wysokiego stopnia udatności uprawy. Na szkoleniu przekazano bezpłatnie broszurę „Jak sadzić las".

Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani m.in. z takimi tematami jak: prawne zagadnienia dotyczące lasów, wymagania siedliskowe podstawowych gatunków drzew, przygotowanie gleby pod zalesienia oraz transport, przechowywanie sadzonek, pielęgnacja i ochrona upraw i młodników. Uczestnicy spotkania w praktyczny sposób nauczyli się technik sadzenia drzew. Spotkanie to zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej woj. Zachodniopomorskiego.
W dniu l stycznia 2002 r. weszła w życie ustawa o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (z dnia 8 czerwca 2001 r.) Ustawa ta pozwala zalesić słabe, nieprzydatne rolniczo gleby i ustanawia finansowe wsparcie dla osób zalesiających grunty rolne.

Możliwość wyłączenia z uprawy gorszych gleb oraz nabycie prawa do ekwiwalentu spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Przypomnijmy, że według ustawy można przeznaczyć pod zalesienie:

> grunty klasy V i VI,
> grunty położone na stoku o nachyleniu powyżej 15%,
> grunty okresowo zalewane,
> grunty zdegradowane, czyli takie, których istotna wartość użytkowa zmalała w wyniku pogorszenia się warunków przyrodniczych w skutek zmian środowiska spowodowanych działalnością przemysłową.

Łączna powierzchnia jaką można przeznaczyć pod zalesienia według ustawy nie może być mniejsza niż 0,4 ha i większa niż 30 ha, przy czym minimalna wielkość wydzielenia musi wynosić 0,1 ha. Minimalną wielkość zalesienia można osiągnąć, przeznaczając grunty z najwyżej trzech gospodarstw rolnych, pod warunkiem, że graniczą ze sobą.

Jeżeli uwzględniając powyższe ograniczenia właściciel gruntu zdecyduje się na przeznaczenie gruntu do zalesienia, to w celu uzyskania ekwiwalentu musi:

          > złożyć stosowny wniosek do starosty zawierający:

- wykaz powierzchni gruntów z uwzględnieniem klas bonitacyjnych,
- wypis z rejestru gruntów z mapkami zawierającymi numery działek i ich położenie,
- przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia zalesienia,

> uzyskać pozytywną opinię starosty,

> przygotować glebę pod zalesienia i zalesić zgodnie z planem zalesienia (plan zalesienia oraz materiał szkółkarski otrzymuje się nieodpłatnie od nadleśnictwa)

> zawiadomić starostę o fakcie zalesienia gruntu.

W terminie 3 miesięcy od zawiadomienia starosta sprawdza wykonanie zalesień i wydaje decyzję o stwierdzeniu prowadzenia uprawy leśnej. Podstawą do wydania tej decyzji jest stwierdzenie prawidłowości zalesienia.

Zalesienie jest prawidłowe, gdy spełnia następujące warunki:

> zostało wykonane według otrzymanego planu zalesień,
> stopień udatności uprawy jest nie mniejszy niż 70%,
> jest założone w odległości 3 m od sąsiedniej działki, a w przypadku gdy graniczy z działką leśną - l ,5 m.

Decyzja ta jest podstawą do otrzymania ekwiwalentu za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenia uprawy leśnej. W przypadku niespełnienia określonych warunków starosta odmawia wydania decyzji, a jeżeli stwierdzi umyślną winę właściciela - obciąża go kosztami sporządzenia planu zalesień i sadzonek. Wysokość ekwiwalentu jest zależna od ilości zalesionych hektarów i wynosi:

> 150 zł/ l ha - przy zalesieniu powierzchni od 0,4-10 ha,
> 50 zł za każdy ha powyżej 10 ha - przy obszarze zalesienia do 20 ha,
> 25 zł za każdy ha powyżej 20 ha.

Gdy w wyniku zalesienia gospodarstwo rolne ulegnie likwidacji, a właściciel nie posiada innego gruntu rolnego lub działki siedliskowej o powierzchni większej niż 0,8 ha to ekwiwalent podwyższa się o 50%. O podwyższenie ekwiwalentu można ubiegać się dopiero po pierwszej ocenie udatności uprawy, która odbywa się po dwóch latach od zalesienia. Kolejne oceny są dokonywane co 3 lata. Ocenia się według tych samych kryteriów co uznanie zalesienia za prawidłowe. Ocena negatywna skutkuje wstrzymaniem wypłaty ekwiwalentu, a stwierdzenie zniszczenia uprawy w wyniku celowego działania właściciela skutkuje nakazem zwrotu pobranego ekwiwalentu wraz z odsetkami.

Monika Jarkiewicz, RCDRRiOW w Barzkowicach


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę