Głos z Podkarpacia – w sprawie znakowania owiec i kóz

31 grudnia 2007
Zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej po zapoznaniu się z opinią hodowców owiec z terenu Podkarpacia, sprzeciwia się wprowadzeniu w życie z dniem 1 stycznia 2008 r. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich.

- Zgodnie z Rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r., ustanawiającym system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz, system ten miał być wdrożony w państwach wspólnoty 1 stycznia 2008 r. po uprzednim przeprowadzeniu badań i pilotażu i po zaakceptowaniu go przez Radę. Obecnie  wiadomo już , że Komisja Europejska nie przedstawiła Radzie stosownych dokumentów, choć miała to uczynić do dnia 30 czerwca 2006 r. (protokół ze spotkania w Brukseli MEMO/07/468 z 16.11.2007 r.). W związku z tym, Komisja proponuje przesunięcia terminu elektronicznego znakowania owiec i kóz na koniec 2009 roku. Uważamy, że hodowcy owiec nie są przygotowani do obowiązku elektronicznej identyfikacji owiec. Nie posiadają w tym zakresie stosownej wiedzy, sprzętu umożliwiającego przeprowadzenie znakowania i środków finansowych na zakup nowych kolczyków oraz stosownych urządzeń do odczytu. Wysokie koszty produkcji, niska jej opłacalność, problemy ze zbytem baraniny, jagnięciny czy wełny w połączeniu z „nadgorliwością urzędników" spowodują, że będzie następował dalszy spadek zainteresowanie hodowlą owiec i kóz na Podkarpaciu i w Polsce – mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej .
Dlatego też wobec posiadanych wiarygodnych informacji o wycofaniu się Rady z realizacji art. 9 Rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004, PIR wnioskuje o natychmiastowe wycofanie przez Rząd Polski Rozporządzenia Ministra Rolnictwa w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz, co uchroni hodowców owiec i kóz przed niepotrzebnymi wydatkami i trudnościami.


POWIĄZANE

Portal PUE, czyli Platforma Usług Elektronicznych jest dostępny dla beneficjentó...

Arkadiusz Szymoniuk został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Agencji Restr...

Agencja Nieruchomości Rolnych wspiera Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych. Ufu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę