Mieszkańcy Kleszczowa odwołali radę gminy, wójt pozostaje

17 maja 2004

Mieszkańcy Kleszczowa (Łódzkie), jednej z najbogatszych gmin w Polsce, odwołali w niedzielnym referendum radę gminy - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek przewodniczący gminnej komisji wyborczej Krzysztof Zasuwa. Z wyników drugiego referendum wynika, że stanowisko zachowa wójt Kazimiera Tarkowska.

W Kleszczowie odbywały się w niedzielę jednocześnie dwa referenda: w sprawie odwołania rady gminy i wójta gminy. "Frekwencja wyniosła ponad 71 proc. Tym samym referendum jest rozstrzygające i ważne, bowiem frekwencja przekroczyła wymagane 30 procent" - poinformował Krzysztof Zasuwa. Odwołana rada gminy będzie pełniła swoje obowiązki do czasu nowych wyborów.

Odwołania wójt Kazimiery Tarkowskiej chciała grupa inicjatywna, w której znaleźli się m.in. niektórzy radni. Zarzucali Tarkowskiej złe zarządzanie gminą. Z kolei referendum w sprawie odwołania rady gminy, zainicjowała grupa, w której znajdowała się wójt Tarkowska, która twierdzi, że nie była możliwa jej współpraca z większością rady gminy.

Uprawnionych do głosowania było 3011 osób. W referendach wzięło udział 2167 osób. Według wstępnych obliczeń, za odwołaniem rady gminy głosowały 1442 osoby - czyli ponad 66 proc. biorących udział w referendum. Przeciwnych było 668 osób. Natomiast za odwołaniem wójta opowiedziało się 698 osób, czyli 32 proc. biorących udział w głosowaniu. Przeciwnych były 1434 osoby.

Gmina Kleszczów leży w centralnej Polsce, na południu regionu łódzkiego i ma charakter przemysłowo-rolniczy. Jej powierzchnia wynosi ponad 124,8 km kw. W dziesięciu sołectwach mieszka ponad 3800 osób. Na jej terenie zlokalizowane są zakłady, które tworzą największy w Polsce okręg energetyczny: Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" S.A. i Elektrownia "Bełchatów" S.A.

Odkrywkowa kopalnia wydobywa co roku ok. 35 mln ton węgla, elektrownia produkuje zaś jedną piątą część zużywanej w Polsce energii elektrycznej. Obie te firmy są od 1991 r. głównymi płatnikami podatków i opłat zasilających gminny budżet.


POWIĄZANE

Agencja Rynku Rolnego spodziewa się w tym roku stabilizacji na rynkach produktów...

Utworzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który ma przejąć zadania...

Portal PUE, czyli Platforma Usług Elektronicznych jest dostępny dla beneficjentó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę