cts_ptak_10317

Minister rolnictwa: ceny żywności nie będą rosły

3 września 2004

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak zapewnia, że w najbliższych miesiącach nie będzie podwyżek cen wieprzowiny, drobiu, owoców oraz warzyw. Jego zdaniem prognozy NBP są przesadzone.

- Mogę powiedzieć na pewno, że 9-procentowy wzrost cen artykułów spożywczych jest abstrakcją i w ogóle nie wchodzi w grę - powiedział minister podczas czwartkowej konferencji prasowej w Trzebini.

- Na pewno w sierpniu i wrześniu nie będzie wzrostów cen wieprzowiny, drobiu, owoców oraz warzyw, więc te 9 procent nie wiem skąd się bierze - dodał minister. Oficjalne dane o cenach za sierpień GUS poda w połowie września, a dane za wrzesień w połowie października.

W opublikowanym 31 sierpnia "Raporcie o inflacji. Sierpień 2004" NBP podał, że roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła z 3,3 w marcu do 9,1 w lipcu tego roku, niemal dwukrotnie przewyższając tempo ogólnego wzrostu cen. Do silnego wzrostu cen żywności przyczynił się przede wszystkim wzrost cen mięsa, cukru oraz olejów i pozostałych tłuszczy - napisano w raporcie NBP.

Zdaniem Olejniczaka, w perspektywie długofalowej ceny żywności też nie będą rosły, a efekt wejścia Polski do Unii Europejskiej został już odnotowany w cenach w zeszłych miesiącach. W przyszłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa przedstawi taką analizę zmian cen obejmującą najbliższe miesiące.


POWIĄZANE

Przeszło 20 ciągników rolniczych pojawiło się w czwartek na ulicach Szczecina. P...

Ze zdziwieniem przyjmujemy czwartkowy protest rolników w Szczecinie - powiedział...

W dniu 15 marca 2017 r. w gimnazjum w Topoli Królewskiej należącej do Gminy Łęcz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę