MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Apel Copa -Cogeca do unijnych negocjatorów

19 stycznia 2016
Apel Copa -Cogeca do unijnych negocjatorów
zdj stockowe

W reakcji na rozmowy ministrów, Copa i Cogeca apelują do unijnych negocjatorów o szybkie podjęcie decyzji co do przeglądu przepisów UE w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz wyrażają zadowolenie z uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, a także postępów poczynionych w temacie programów szkolnych i biogospodarki.

W reakcji na dzisiejsze rozmowy ministrów rolnictwa UE, przewodniczący Copa Martin Merrild wezwał unijnych negocjatorów do podjęcia szybkiej decyzji na temat przeglądu przepisów w zakresie rolnictwa ekologicznego podczas rozmów trójstronnych, by producenci zyskali jasność co do nowych przepisów.

P. Merrild podkreślił „Do czasu osiągnięcia porozumienia może upłynąć nawet pięć miesięcy.Państwa członkowskie oraz posłowie do PE mają podobne poglądy na temat wielu kwestii, co pozwoli im na wypracowanie porozumienia odnośnie wielu tematów. Apeluję, by się tym zajęli. Np. Rada i Parlament zgadzają się co do utrzymania gospodarstw mieszanych w ramach przeglądu, gdyż zachęca to rolników do stopniowego przekształcania swoich gospodarstw na gospodarstwa ekologiczne. Jednakże, wniosek posłów do PE w sprawie ograniczenia wielkości gospodarstw wywrze negatywne skutki dla niektórych działających już gospodarstw ekologicznych w UE, dlatego też osiągnięcie porozumienia z Komisją Europejską i Radą ma kluczowe znaczenie,” powiedział.

Następnie wyraził poparcie dla ostrzeżeń wygłoszonych dzisiaj w Brukseli przez polskiego ministra rolnictwa, który mówił o pogarszającej się sytuacji unijnego rynku wieprzowiny. „Cieszymy się, że dopłaty do prywatnego przechowywania zostaną w końcu wprowadzone w styczniu, by złagodzić presję pod jaką ugina się rynek wieprzowiny w UE. Ceny są dramatycznie niskie. Ubolewamy jednak, że krok ten nie został podjęty wcześniej,” dodał.

Wyraził także zadowolenia z postępów poczynionych w temacie programów szkolnych, które pozwoliły na zachowanie odrębności programów, zgodnie z postulatami Copa i Cogeca, a także ze zwiększenia budżetu dla programu sektora mleka. Decyzja powinna zostać zatwierdzona do końca roku.

„Ponadto, cieszę się, że ministrowie omówili dzisiaj wniosek UE w sprawie pasz leczniczych i weterynaryjnych produktów leczniczych. Podejście pragmatyczne ma ogromne znaczenie w tym temacie. Utrzymanie i poprawa zdrowia zwierząt jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie konieczności podawania im antybiotyków. Jesteśmy zaangażowani w promocję odpowiedzialnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych dzięki receptom. Antybiotyki powinny być podawane tak rzadko jak to możliwe i tak często jak to konieczne,” powiedział.

Następnie wyraził zadowolenie z podjęcia tematu zrównoważonego rolnictwa, leśnictwa i rybactwa w kontekście biogospodarki przez ministrów, mówiąc, że przejście na biogospodarkę będzie korzystne dla wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, wydajnej gospodarki zasobami w UE oraz walki ze zmianami klimatu, co może dodatkowo doprowadzić do stabilizacji dochodów rolników. Apelował do państw członkowskich o wypracowanie odpowiednich ram iinstrumentów pozwalających na rozwój biogospodarki.

Na zakończenie, zgodził się z obawami, którym wyraz dali ministrowie, odnoszącymi się do jakości miodu importowanego do UE i konkurencyjności pszczelarstwa w Europie. Ta deklaracja pojawiła się w związku z dzisiejszymi dyskusjami unijnych ministrów rolnictwa.

Copa Cogeca


POWIĄZANE

Ruszyła kampania promująca narzędzia cyfrowe w rolnictwie, której celem jest zwr...

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników pod...

Według prognozy analityków SovEcon eksport rosyjskiej pszenicy w grudniu br. wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę