aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bezpieczeństwo zdrowotne produktów drobiarskich

29 kwietnia 2003

Zagrożenia zdrowia i życia człowieka o charakterze biologicznym, mikrobiologicznym i chemicznym pojawiające się w ostatnich latach uczuliły opinię społeczną i urzędową kontrolę w Unii Europejskiej i w Polsce.

Powołano Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, który ma szczególną rolę w ocenie ryzyka i komunikowania w sprawach bezpieczeństwa żywności w skali Unii Europejskiej. Żywność bezpieczna to ta, która nie szkodzi zdrowiu i życiu jeśli jest przygotowania i spożywana w sposób zgodny z zamierzonym przeznaczeniem. Inna uzasadniona definicja mówi, że jest to żywność, która jest wolna od zagrożeń i czynników biologicznych (mikrobiologicznych), chemicznych i fizycznych. Bezpieczeństwo żywności to ogół warunków, które muszą być spełnione i działań, które muszą być podjęte na wszystkich etapach produkcji żywności i obrotu żywnością w celu zapewnienie zdrowia i życia człowieka. 

Powstała więc konieczność podejmowania systemowych i kompleksowych rozwiązań dających wysoki stopień pewności, że pojawiające się zagrożenia w całym łańcuchu żywnościowym od fermy do stołu będą pod skutecznym nadzorem. Służą temu Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP) w produkcji rolnej, hodowlanej, w przemyśle przetwórczym żywności w tym branży drobiarskiej, jak również Dobre Praktyki Higieniczne (GHP) stosowane we właściwych ogniwach produkcji żywności. 

Na potrzeby zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym żywności opracowano zasady systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznego Punktu Kontrolnego (HACCP). Skutecznie zastosowana metoda HACCP w wyniku przeprowadzenia analizy zagrożeń, umożliwia zlokalizowanie miejsc i źródeł ryzyka wystąpienia zagrożeń na poszczególnych etapach wytwarzania. W dalszym etapie metoda umożliwia wyznaczenie krytycznych punktów kontrolnych, w których te zagrożenia mogą być kontrolowane, monitorowane oraz likwidowane, względnie minimalizowane.

Analiza zagrożeń, podstawowy etap systemu, nie jest łatwy i wymaga rozległej wiedzy mikrobiologicznej, dobrej znajomości problematyki branży, a w szczególności obszaru pozyskiwania surowca, technologii przetwarzania oraz dystrybucji. System HACCP wymaga znajomości aktualnej rejestracji skażeń na różnych etapach produkcji w konkretnej firmie. Przemysł drobiarski posiada swoją specyfikę zagrożeń zdrowotnych oraz metod zapobiegania im. Należą do nich przede wszystkim zanieczyszczenia bakteriami chorobotwórczymi dla człowieka z rodzaju Salmonella, Campylobacter, Eischerichia coli 0157, H7 i innymi, pozostałości związków chemicznych antybiotyków, kokcydiostatków, stymulatorów wzrostu i innych. 

Przeanalizowano zagrożenia pojawiające się w stadach hodowlanych, wylęgarni, na fermie towarowej, w rzeźni i przetwórni mięsa drobiowego. HACCP wsparty na GMP i GHP jest systemem najbardziej efektywnym i najmniej kosztownym sposobem kontroli ryzyka zanieczyszczenia patogenami drobiu w obszarze produkcji surowca, uboju, w przetwórstwie oraz dystrybucji drobiu. W komitecie ISO powstał już projekt normy międzynarodowej zarządzania bezpieczeństwem żywności, który będzie podstawą certyfikowania systemu.

Prof. hab. Jacek Kijowski
Katedra Zarządzania Jakością Żywności, AR w Poznaniu.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę