Advertisement

Czy znów im grozi kryzys?

24 września 2002

Wydawać by się mogło, że kryzys na rynku drobiu już minął, a tu znów szykuje się zapaść. Niepokojące sygnały dochodzą z Pomorza, gdzie w supermarketach pojawiły się kurczaki poniżej 3,70 zł. Jeszcze tańsze promocje można zobaczyć w Warszawie. 

Od czerwca rolnicy przestali dokładać do produkcji, ale do tej pory nie udało im się spłacić zaciągniętych w bankach kredytów i uregulować zaległych płatności za pasze. Hodowcy aby wyjść na swoje zdecydowali, że ograniczą produkcje. Nie było to wcale trudne, bo wielu zbankrutowało i nie miało pieniędzy na zakup piskląt i karmy a inni bali się ryzykować.

Jak szacują hodowcy wstawienia są teraz mniejsze o połowę. Na skutki nie trzeba by długo czekać. W całym kraju już zaczynało brakować kurczaków. Ale jeśli hipermarkety znów zaoferują towar, i to nie wiadomo jakiego pochodzenia, po cenach dumpingowych rynek może się załamać – przestrzegają polscy drobiarze.

Ostatni tydzień przyniósł podwyżki ceny skupu brojlerów. Tam gdzie żywca brakuje prywatne ubojnie gotowe są płacić nawet ponad 3 zł za kilogram. Tak dobrych ceny drobiarze nie pamiętają od roku. Zakłady przymierzają się także do podwyżek cen mięsa drobiowego. Tuszki kosztują już do 5 zł za kilogram, filety z piersi nawet ponad 11 zł.


POWIĄZANE

Eksport drobiu w 2017 roku wzrośnie o 9 proc. rdr, a ceny w kraju pozostaną stab...

Dane dotyczące eksportu za pierwsze dwa miesiące tego roku tego roku potwierdził...

Analiza cen jaj na rynku unijnym, wskazuje na polepszającą się od drugiej połowy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę