Advertisement

Drób nieopłacalny

25 lutego 2004

Dwadzieścia groszy - tyle w powiecie sieradzkim, w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła cena kilograma żywca drobiowego. Mimo to brojlery są zbyt tanie- przekonują hodowcy.

Zbigniew Banach z Sieradza wyhodował w tym roku 15 tys. kurczaków brojlera. Cała partię sprzedał. Niestety, okazało się, że pieniądze uzyskane za kurczaki nie wystarczyły nawet na pokrycie kosztów zakupu paszy i gazu do ogrzania kurników.

Kurczaki dorastają do wagi ubojowej przez 6-7 tygodni. W ciągu roku można wyhodować pięć partii. Producent sprzedaje je, gdy ważą od 2,5 do 3 kg. Według hodowców z powiatu sieradzkiego, stagnacja na rynku trwa już od dwóch lat, w tym czasie wielu z nich zrezygnowało z produkcji lub zbankrutowało w wyniku przeinwestowania. Hodowla nie jest bowiem tania, w naszym klimacie wymaga ogrzewanych kurników. Do tego letnie susze wpływają na wzrost ceny pasz.

Hodowcy i właściciele ubojni liczą na to, że ich sytuacja poprawi się już niedługo, dzięki eksportowi do krajów, w których fermy drobiu pustoszone są przez ptasią grypę. Ale, żeby tak się stało najpierw muszą zniknąć zapasy, zgromadzone przez producentów mięsa w krajach, w których szaleje ptasia grypa. To może stać się za kilka tygodni.


POWIĄZANE

Eksport drobiu w 2017 roku wzrośnie o 9 proc. rdr, a ceny w kraju pozostaną stab...

Dane dotyczące eksportu za pierwsze dwa miesiące tego roku tego roku potwierdził...

Analiza cen jaj na rynku unijnym, wskazuje na polepszającą się od drugiej połowy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę