Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Holendrzy wybiją 6 mln sztuk drobiu

25 kwietnia 2003

Holenderskie władze poinformowały w czwartek o zamiarze wybicia kolejnych 6 milionów sztuk kurcząt, aby zlikwidować ogniska epidemii ptasiej grypy i utworzyć strefę buforową z Belgią i Niemcami.

Holenderskie ministerstwo rolnictwa podało, że w ciągu najbliższych 10-ciu dni zostanie wybitych w ponad dwustu farmach w Limburgii na południu kraju, przy granicy z Belgią. W Holandii epidemia ptasiej grypy wybuchła pod koniec lutego i do tej pory wystąpiła na 233 fermach. Prewencyjnie wybito 18 mln sztuk drobiu pochodzącego z tysiąca ferm.

W środę Komisja Europejska poinformowała o przedłużeniu do 12 maja br. zakazu eksportu żywego drobiu i jaj, przeznaczonych do wylęgu z Belgii i Holandii. W czwartek przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzili obawy, wyrażane już wcześniej przez władze holenderskie, że w przypadku przeniesienia się wirusa ptasiej grypy na świnie i przemieszania z wirusem grypy ludzkiej, może powstać bardzo niebezpieczna nowa mutacja, zagrażająca systemowi odpornościowemu u ludzi.

W Holandii 82 pracowników rolnych zachorowało na lekką infekcję oczu spowodowaną ptasim wirusem. Poza Holandią i Belgią ptasia grypa budzi największe obawy w Niemczech. W czwartek podano, że jej przypadki wykryto już w odległości zaledwie 1,5 kilometra od niemieckiej granicy.


POWIĄZANE

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PSL będzie się domagać od ministra rolnictwa Kr...

W pierwszym kwartale nadchodzącego roku należy spodziewać się bardzo trudnej syt...

Unia Europejska zamknęła swój wewnętrzny rynek przed importem mięsa drobiowego z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę