Advertisement

Krajowa Rada Drobiarstwa przeciwko sieciom

2 lutego 2005

O nieuczciwych praktykach super - i hipermarketów coraz głośniej. Wielkie centra handlowe, tak chętnie odwiedzane przez kupujących, są nieprzyjazne dla swoich pracowników i dostawców. Oczywiście dalecy jesteśmy od generalizowania problemu, ale przykłady, które ujrzały światło dzienne, każą zastanowić się nad problemem. Przeciw haraczom dla sieci zbuntowali się także drobiarze. W ich imieniu Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza szykuje pozwy do sądów, by ukrócić łamanie prawa.

Dostawcy zarzucają hipermarketom przede wszystkim łamanie przepisów dotyczących sprzedaży towarów poniżej kosztów wytworzenia oraz pobieranie dodatkowych opłat za sprzedaż towarów w sklepach. Bywa, że promocyjna sprzedaż określonego towaru trwa przez 2/3 roku, a w dodatku obniżane są ceny tych produktów, które sprzedają się najlepiej, a nie tych, które trzeba wyprzedać. Producenci bardzo źle odbierają także dodatkowe świadczenia na rzecz sklepu, jak chociażby dostarczanie nieodpłatnie dodatkowych partii towaru, przeznaczonych na organizowane przez sklepy imprezy i promocje.

Drobiarze zbuntowali się przeciwko tym praktykom i już w ubiegłym roku wystąpili z inicjatywą rozstrzygnięcia sprawy na drodze sądowej. Dyrektor biura KRD-IG Leszek Kawski zapowiadał złożenie pozwów sądowych i...ich wycofanie jeśli sieci handlowe zrezygnują z praktyk, które w mniemaniu drobiarzy są łamaniem prawa. Jednak sytuacja nie zmieniała się na lepsze. Jak nas poinformował dyrektor Kawski, po zdecydowanych zapowiedziach o wytoczeniu procesu, do KRD-IG odezwało się wiele izb branżowych, które chcą się przyłączyć do działań Izby. Odezwał się też POHiD (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji), który zadeklarował współpracę i opracowanie kodeksu dobrych praktyk handlowych, który regulowałby sporne kwestie. Problem ten stanął również na Radzie Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa, która postanowiła zająć się tym problemem – powiedział nam Leszek Kawski.

Rada Gospodarki Żywnościowej powołała specjalną grupę, która ma problem rozpoznać i przedłożyć Radzie konkretne wnioski. Nie mniej jednak członkowie KRD-IG, stosując się do zaleceń prawników, gromadzą odpowiednie dokumenty wymagane przy wniesieniu pozwu i rozpoczęciu procesu. Według słów dyrektora Kawskiego, w najbliższych dniach zapadną decyzje o tym, czy drobiarze sami skierują sprawy do sądu, czy też odroczą termin złożenia pozwu, do momentu wydania decyzji przez Radę Gospodarki Żywnościowej.


POWIĄZANE

Analiza cen jaj na rynku unijnym, wskazuje na polepszającą się od drugiej połowy...

W związku z wnioskiem Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie wydłużenia terminu ...

Systematycznie rośnie produkcja jaj i ich spożycie w kraju. Równie optymistyczne...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę