MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Strusie – ROZPOCZYNAMY HODOWLĘ

19 czerwca 2002

Co chcę osiągnąć?

Jest to podstawowe pytanie. Rozpoczęcie hodowli strusi, tak jak i każde inne przedsięwzięcie gospodarcze musi być dokładnie przemyślane.
Naszym celem może być hodowla ptaków tylko dla własnej przyjemności. W tym przypadku nie ogranicza nas praktycznie nic. Oczywiście potrzebne będą pomieszczenia oraz wybiegi, jednak nie bierzemy pod uwagę podstawowego problemu w prowadzeniu działalności, czyli sposobów jej finansowania. Praktycznie na tym etapie nie interesują nas żadne dochody, a tylko sama przyjemność prowadzenia hodowli.
Drugim celem może być prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego. Tu już sytuacja wygląda nieco inaczej. Sam zakup strusi, to jeszcze nie wszystko. Musimy ludziom (naszym przyszłym klientom) powiedzieć iż mamy dla nich atrakcję w postaci strusi. Oczywiście problem jest mniejszy, jeżeli już prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne, a jedynie chcemy zwiększyć jego atrakcyjność, w innym wypadku trzeba się zastanowić nad reklamą. W obu przypadkach nie będzie dla nas miała większego znaczenia nieśność ptaków, ani ich rodowód. Możemy zdecydować się na ptaki "gorszej jakości", ale za to tańsze, a do naszych celów zupełnie wystarczające.
Kolejnym celem może być założenie hodowli przemysłowej, z zamiarem uzyskiwania dochodów ze sprzedaży jaj, mięsa i piór. Niestety jeżeli nie dysponujemy w tej chwili sporą gotówką, to po zakupie tańszych, jednak młodych" ptaków będziemy musieli poczekać dosyć długo na zwrot poniesionych nakładów. Musimy się też doskonale przygotować pod względem ekonomii i marketingu. Musimy sprawdzić, czy ktoś jest w stanie kupić to co wyhodujemy, po jakich cenach itp... Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest stworzenie grup producenckich składających się z hodowców, zakładów przetwórczych oraz specjalistów ds. sprzedaży promocji i marketingu.
Ostatnim celem może być założenie hodowli specjalistycznej z pełną dokumentacją każdego ptaka, jako farmy przygotowującej wyselekcjonowany jakościowo materiał genetyczny. Tutaj ze zwrotem nakładów będziemy musieli czekać jeszcze dłużej. Wydaje się iż w chwili obecnej prowadzenie takiej hodowli jest wysoce nieopłacalne.

Oczywiście możemy dokonać połączenia powyższych rodzajów hodowli i tak jest najczęściej. Nie mniej należy podkreślić iż podstawową sprawą jest odpowiedzenie sobie na pytanie co chcę osiągnąć. Hodowlę tak jak wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze jeżeli zależy nam na sukcesie należy rozpocząć nie od zakupu ptaków, ale od zakupu kartki papieru i ołówka w celu dokładnego zaplanowania działalności.

Wybór lokalizacja fermy

a) ze względów hodowlanych - należy uwzględnić ukształtowanie terenu, stopień nasłonecznienia, poziom wód gruntowych, oddalenie od ruchu oraz hałasów, a także możliwość podłączenia kanalizacji, prądu, czyli tzw. uzbrojenie terenu
b) ze względów marketingowych - należy uwzględnić odległość od skupisk ludzkich, dobre drogi dojazdowe, możliwości lokalizacji parkingu, sprzedaży pamiątek, odległość od miejscowości letniskowych, odległość od szlaków komunikacyjnych.

Budynki

Teren w okolicy budynku dla strusi powinien być suchy, lekko nachylony w kierunku południowym. Budynek powinien być ustawiony zgodnie z przeważającym kierunkiem wiatrów. Najczęściej w kierunku wschód-zachód.
Budynek dla strusi powinien być podzielony na sektory w których utrzymywane będą ptaki w różnym wieku. Pisklęta i ptaki młode powinny mieć zabezpieczone ogrzewanie (zimą), natomiast ptaki powyżej 6-tego miesiąca takich zabiegów nie wymagają.
Wymiary budynku zależą od planowanej przez nas wielkości stada
Wysokość pomieszczenia powinna wynosić minimum 3 m (50 cm więcej niż wzrost dorosłego ptaka)
Ze względów praktycznych należy stosować normy przyjęte przez PZHS (nawet jeżeli nie należymy do związku) podane w tabeli poniżej:

Wiek w miesiącach Minimalna powierzchnia [m2]
  Na jednego ptaka Całego pomieszczenia
0-3 0,3 - 1,5  5
3-6 2,0 - 2,5 10
6-14 3,5 - 4,0 15
Powyżej 14 5,0 20

Wybiegi dla ptaków

Wybiegi muszą być zlokalizowane przy pomieszczeniu dla strusi, a każda rodzina musi mieć swoje własne pomieszczenie w budynku wraz z wyjściem na odseparowany wybieg. Normy dla wybiegów według PZHS przedstawia poniższa tabela:

Wiek w miesiącach Minimalna powierzchnia [m2]
  Na jednego ptaka Całego pomieszczenia
0-3 5-10 
(30-35 ptaków w grupie)
30
3-6 50-100 
(25-28 ptaków w grupie)
300
6-14 100-200 (40 ptaków/ha) 600
Powyżej 14 200-400  800
Okres reprodukcyjny  800-1000 na parę 1000-1200 na trójkę  (20-25 ptaków/ha)

Wybiegi powinny mieć kształt prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami. Jeden z boków powinien mieć co najmniej 60 m, aby ptaki mogły swobodnie biegać. Wybieg należy obsiać mieszanką koniczyny lub trawą i lucerną.

Transport

Pisklęta należy przewozić wcześnie rano lub wieczorem, a najlepiej nocą (kartony, plastikowe skrzynki). Po przewiezieniu należy pisklętom podać wodę do picia. Strusie dorosłe można przewozić w przyczepach przystosowanych do przewozu koni. W trakcie przewozu należy robić przerwy co ok. 10 godzin i ptaki nakarmić oraz napoić.


POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę