Anwil_7.04.17

Trudna jesień dla drobiarzy

24 października 2003

Z nadejściem jesieni nastały gorsze czasy dla producentów mięsa drobiowego - zwłaszcza tych drobnych. O ile producenci jaj nie mogą narzekać, to producenci mięsa, głównie brojlerów kurzych mają sporo powodów do obaw. W całym kraju spadły ceny ich skupu w zakładach drobiarskich.

Tadeusz Głąb z miejscowości Brzeźno Stare koło Wągrowca zajmuje się produkcją mięsa drobiowego. Ma własne kurniki i ubojnię. W ciągu miesiąca produkuje osiemdziesiąt ton mięsa. – Sytuacja w drobiarstwie stała się w tej chwili tragiczna, dlatego, że spadła cena tuszki, która przedtem kosztowała 4,80 zł, teraz - około 4 zł. Moim zdaniem stało się tak w związku z wysokimi kosztami, jakie społeczeństwo ponosi zawsze na jesieni – mówi Tadeusz Głąb. 
 
Ale to nie jedyna przyczyna obecnej sytuacji. Latem eksport kurcząt do krajów Unii Europejskiej był zwiększony. Powodem była mniejsza produkcja kurczaków w Holandii. Hodowle zostały tam zdziesiątkowane ptasią grypą. Obecnie rynek unijny się odbudowuje i niestety importuje od nas znacznie mniej kurcząt. Coraz więcej tego drobiu pojawia się więc na polskich półkach. Spadek cen i związany z nimi kryzys odczuwają głównie drobni producenci mięsa z kurcząt.


POWIĄZANE

22 mln zł wyniosły łącznie koszty związane z likwidacją na terenie powiatu pozna...

Od 12 kwietnia br. drób w Danii może przebywać poza budynkami. Decyzja duńskiego...

Największy na Ukrainie producent drobiu–holding MHP planuje kupno drugiego zakła...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę