aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zakaz importu drobiu z Sycylii

28 lipca 2003

Od 25 czerwca 2003 r., według informacji zawartej w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii obowiązuje zakaz przywozu do Polski i przewozu przez terytorium naszego kraju zarówno drobiu żywego jak i jaj oraz wszelkich przetworów drobiowych, które pochodzą z Sycylii.

W związku z informacją przekazaną przez Międzynarodowe Biuro ds. Epizootii (OIE), Komisje Europejską oraz System Powiadamiania o Wystąpieniu Chorób Zakaźnych Zwierząt (ADNS), dotyczącą wystąpienia rzekomego pomoru drobiu (choroba Newcastle) w regionie Sycylia w Republice Włoskiej, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że następujące towary pochodzące z regionu Sycylia w Republice Włoskiej:

  • drób żywy, w tym strusie, oraz inne gatunki ptaków domowych dzikich;
  • jaja wylęgowe drobiu, w tym strusi i innych ptaków domowych i dzikich;
  • jaj konsumpcyjne drobiu, w tym strusi oraz produkty z tych jaj;
  • mięso drobiu oraz podroby drobiowe
  • przetwory z mięsa drobiowego, w tym także z mięsa strusi, z wyjątkiem przetworów poddanych obróbce termicznej w temperaturze co najmniej 72 stopni Celsjusza wewnątrz bloku mięsnego;
  • wszystkie surowce niejadalne w stanie surowym, pochodzące od drobiu, w tym strusi, oraz innych ptaków domowych i dzikich, z wyjątkiem pierza i puchu, poddanego obróbce termicznej w temperaturze minimum 82 stopni Celsjusza, pochodzących od drobiu, w tym strusi, oraz innych ptaków domowych i dzikich,

powinny być traktowane jako zwierzęta podejrzane o zakażenie lub produkty pochodzące od takich zwierząt i w związku z tym objęte są, zgodnie z z art. 10a pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. nr 66, poz. 752, z 2001 r. nr 29, poz. 320 i nr 123, poz. 1350 i nr 129, poz. 1438 z 2002 r. nr 122, poz. 976 oraz z 2003 r. nr 52, poz. 450), zakazem przywozu do Rzeczypospolitej Polskiej i przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W w związku z powyższym, Graniczni Lekarze Weterynarii z dniem 25 czerwca 2003 r., godz. 12.00, powinni zastosować procedurę określoną w art. 14 ust. 11 pkt 2 cytowanej ustawy.


POWIĄZANE

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę