Bayer_komplet_6_09_16
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Zły rok dla drobiarzy

24 stycznia 2003

Rok 2002 oznacza gigantyczne straty dla drobiarzy. Kto miał więcej szczęścia stracił 20 tysięcy złotych, kto miał pecha nawet 80 tysięcy.

Hodowcy już nie pamiętają kiedy to za brojlery dostawali przynajmniej tyle ile wynoszą koszty produkcji, a te bez kredytów oszacowano na 2,70 złotych za kilogram. Dzisiejsza cena skupu jest o 50 groszy niższa, a na pieniądze nierzadko trzeba czekać.

Hurtownie zainwestowały pieniądze w tani towar i teraz nie płacą ubojniom. Te z kolei zalegają z płatnościami hodowcom. Co gorsze, przetwórcy wstrzymują się z odbiorem świeżych kurczaków, bo pod dodatkiem mają brojlerów z Danii i Anglii. Niestety naszym hodowcom nie udało się uzyskać wsparcia Ministerstwa Finansów na dopłaty do eksportu 13 tysięcy ton mięsa.

Coraz bardziej narzekają także producenci indyków. Ceny skupu indorów spadły już poniżej 4,00 zł za kilogram. Indyczki są tańsze o 20-30 groszy za kilogram.

To, że surowca jest więcej niż potrzeba widać już po obniżkach ceny zbytu mięsa. Filety z piersi staniały do 8,50 zł za kilogram. Całe kurczaki można kupić poniżej 3,50 zł/kg


POWIĄZANE

Polska jest największym producentem i eksporterem drobiu w Unii Europejskiej. Sp...

Według prognoz zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa...

Sekretarz Stanu Jacek Bogucki przyjął wczoraj ambasadora Singapuru w Rzeczypospo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę