aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kolejne produkty w unijnych rejestrach chronionych oznaczeń

4 marca 2016

W dn. 16 i 17 lutego br. w Dzienniku Urzędowym UE ukazały się rozporządzenia wykonawcze Komisji Europejskiej nr 2016/198, 2016/215 i 2016/216 wpisujące do  unijnych rejestrów chronionych oznaczeń nowe produkty z sektora owoców i warzyw.

Rozporządzenie nr 2016/198 z dn. 3 lutego 2016 r. wpisuje do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) nazwę francuskich moreli–Abricots Rouge du Roussillon. Morele te charakteryzują się pomarańczową skórką z typowymi intensywnie czerwonymi punkcikami oraz małą lub średnią wielkością, tj. średnicą 35-55 mm. Mają miękką konsystencję, są soczyste i słodkie, o zawartości cukru przekraczającej 12° Brix.

Wszystkie etapy produkcji odbywają się na wyznaczonym obszarze geograficznym, który znajduje się w departamencie Pyrénées-Orientales, na południu Francji. Obszar ten jest historyczną kolebką sadzenia drzew morelowych w regionie. Morele te, cenione na rynku produktów świeżych ze względu na smak i aromat, spotykają się też z dużym zainteresowaniem (20% produkcji) przemysłu przetwórczego, w celu produkcji przetworów mlecznych, herbatników, konfitur, czy soków owocowych.

W rozporządzeniu nr 2016/215  z dn. 1 lutego 2016 r. dokonano wpisu do rejestru chronionych nazw pochodzenia, nazwę odmiany tureckich suszonych fig–Aydın İnciri. Figi te mają cienką, białawo-żółtą skórkę i miękką konsystencję. Wszystkie etapy produkcji fig odbywają się na obszarze geograficznym w tureckiej  prowincji Aydın. Figi są produkowane na tym obszarze od tysięcy lat. Metoda suszenia fig Aydın İnciri przy zastosowaniu tradycyjnych metod i w naturalnym środowisku odróżnia je od suszonych fig produkowanych w innych regionach.

FAMMU/FAPA na podst. DZ. U. UE z dn. 16 i 17.02.16 (L 39 i 40)


POWIĄZANE

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę